Конспект заняття на тему: Переказ казки В.О.Сухомлинського «Весняний вітерець»
Мета: Закріплювати вміння дітей зв’язно, послідовно і виразно переказувати літературний твір близько до тексту. Вчити відповідати на запитання повним відповіддю, використовуючи слова автора. Формувати інтонаційну виразність мови. Розвивати пам’ять, увагу і пізнавальні інтереси дітей.
Обладнання: сюжетні картинки до казки, маски для дітей, кольорові олівці, фломастери, альбоми для малювання.
Хід заняття
1. Вступна частина
-Діти, сьогодні я розповім вам казку. А про що буде ця казка, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку.
Без ніг біжить, без крил летить.
- Правильно, діти, в цій загадці говориться про вітер. Я вам хочу розповісти казку про нього. Написав її письменник - В. О. Сухомлинський, а називається вона «Весняний вітерець».
2. Основна частина
1. Розповідь казки
- Діти, сядьте зручненько і приготуйтеся слухати:
Клен всю зиму спав. Крізь сон він чув завивання хуртовини і тривожний крик чорного ворона. Холодний вітер гойдав його гілки, вигинав їх. І ось, одного сонячного ранку відчув Клен, що до нього торкнулося щось тепле і ласкаве. Прокинувся Клен. А до нього прилетів теплий весняний вітерець.
- Годі спати, зашепотів весняний вітерець. Прокидайся, весна наближається.
- Та де ж вона - весна? - запитав Клен.
- Ластівки на крилах несуть, - каже теплий Вітер. - я прилетів з далекого краю, від теплого моря. Весна іде полями - заквітчалася квітами, красуня. А ластівки на крилах несуть барвисті стрічки.
Ось про що розповів теплий весняний Вітер Кленові. Клен радісно зітхнув, розправив плечі. Зазеленіли нирки, тому що йде весна - красуня.
Словникова робота: хуртовина – сильний снігопад поєднаний зі стрімким вітром; (рос. мовою – метель)
прилинув – ніжно доторкнувся, присунувся під бік; (рос.мовою – прильнул)
зітхнув – видохнув повітря голосно, всіма грудьми; ( рос. мовою – вздохнул)
гойдав – рухав з боку в бік ; (рос. мовою – качал)
2. Бесіда за змістом
Вихователь задає питання, які стосуються казки, попередньо налаштувавши дітей давати повні відповіді.
- Діти, як називається казка, яку я вам розповіла? (Ви розповіли казку: «Весняний вітерець»)
- А хто ж придумав цю казку? (Цю казку придумав письменник В.О.Сухомлинський )
- Дітки, про кого розповідається в цій казці? (В казці йдеться про старого Клена та весняного Вітерця)
- Що робив Клен цілу зиму? (Цілу зиму старий Клен спав)
- А що він чув крізь сон? (Крізь сон він чув завивання хуртовини, покрикування ворона)
- Хто розбудив дерево? (Дерево розбудив весняний Вітерець)
- Як саме він його збудив? (Вітерець прилинув до старого клена)
- Що відчув Клен? (Клен відчув щось ніжне та лагідне)
- Про що розказав Вітерець Клену?(Вітерець сказав, що йде весна)
- Як описав Вітер Весну? (Він сказав, що Весна гарна, заквітчана квітками та стрічками)
- Молодці, діти, ви добре відповіли на всі мої запитання.
Виділення дійових осіб оповідання, їх опис: (Вітерець – весняний, лагідний ніжний, молодий; Клен – старий, мудрий, неповороткий; Весна – красуня, молода, гарна, заквітчана квітами та стрічками). Активізація предметного словника, розвиток довготривалої слухової пам'яті. Педагог виставляє предметні картинки: Клен, Вітерець, Весна (дівчина в квітах і травах, з віночком та стрічками на одязі).
3.Вправа «Помічники». (Вихователь викликає 3-х сильних учнів, які зможуть максимально близько до тексту переказати вступ, основну частину та кінцівку, всі інші уважно слухають та слідкують за сюжетними картинками на дошці).
Фізкультхвилинка
Вітер дує нам в лице
Закачалось деревце
Вітерець все тише-тише
Деревце все вище-вище
4.Складанян плану переказу. (Разом з дітьми)
1. Зимові сни старого Клена
2. Поява весняного Вітерця
3. Повідомлення радісної звістки про прихід Весни.
3.Підсумок заняття. (Переказ казки дітьми)
- А зараз ми з вами уявимо, що ми знаходимось на природі весною. Заплющте очі і прислухайтесь… (аудіозапис завивання вітру, співи пташок, дзюрчання води). Відкривайте оченята. Дивіться, до нас завітали герої з нашої казки, які зараз нам її й будуть переповідати! (Викликає декількох дітей з групи та одягає на них тематичні маски). Мишко у нас буде автором. Марійка буде Весною. Сашко буде старим Кленом, а Андрійко буде весняним Вітерцем.
- Діти, яку казку ми з вами слухали та переказували сьогодні?
- Вона вам сподобалась?
- Можливо, хтось знає схожі казки?
- Молодці, ви сьогодні гарно попрацювали. Зараз я вам роздам листочки на яких ви намалюєте те, що уявляли, коли слухали сьогоднішню казку, а вдома батькам спробуєте ще раз переказати її.