Урок хімії у 9 класі на тему «Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів та продуктів реакцій».
Урок містить сучасні методи та методичні прийоми для роботи учнів на уроці, що спонукають до розвитку пізнавальної активності учнів, критичного мислення. Конспект уроку містить систему вправ для повторення теоретичного матеріалу, завдання для відпрацювання вмінь і навичок, завдання для контролю знань учнів та рефлексії.
МЕТА: - узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції;
- розвивати вміння й навички визначення типів хімічних реакцій;
- вчити застосовувати знання на практиці, уміння пояснювати результати, робити висновки; розвивати уміння порівнювати; уміння аналізувати та робити відповідні висновки;
- формувати полікультурну компетентність;
- виховувати пізнавальний інтерес.
ОБЛАДНАННЯ: періодична система хімічних елементів Д.І Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів, мультимедійна презентація.
МЕТОДИ І МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: інформаційно-рецептивний: словесні
(розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди, повідомлення учнів); наочні
(демонстрація таблиць та зображень); репродуктивні (бесіда) та проблемко-
пошуковий (проблемні питання); інтерактивні (мультимедійна презентація);
самостійна робота з підручником.
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: біологія тварин, медицина
ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Підготовка учнів до уроку, організація уваги, налаштування.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.
Усне опитування учнів
- що таке хімічне рівняння; що показує рівняння хімічної реакції? які речовини називають простими, а які – складними; як класифікують хімічні реакції за кількістю і складом реагентів і продуктів.
Завдання. Допишіть рівняння хімічних реакцій і вкажіть тип реакції:
(учні працюють по черзі біля дошки)
а) Zn + H2 SO4 → б) Fe + Cl2→
в) Al(OH)3→ г)NaOH+ HCl→
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
Вчитель.
Отже, кожен день, проведений в школі, кожен урок наближає вас до великого успіху. І сьогоднішній урок хімії - ще один крок до нього. На сьогоднішньому уроці ви розширите свої знання про типи хімічних реакцій в залежності від кількості реагентів і продуктів реакції.
Розповідь учителя з елементами бесіди.
(учні висловлюють свої судження, проводиться аналіз цієї інформації, формулюються висновки)
Девіз уроку: «Усе пізнається в порівнянні».
Повідомлення теми уроку
Проблемне питання
Вправа «Як це можна пояснити»
(Учні повинні пояснити, або висунути свою думку щодо заданого питання)
Сьогодні на уроці ми маємо з`ясувати.
Пояснення учителя. В ході розповіді учитель прикріпляє на дошці завдання, поняття, що розглядаються.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Класифікація хімічних реакцій
Пояснення учителя. Робота з таблицею. Учні відповідають на запитання. Підвести учнів до правильної відповіді. (прогнозовані відповіді учнів)
№ п/п Ознаки класифікації Типи реакцій
1 Зміна числа і складу реагентів і продуктів реакцій. Сполучення
Розкладу
Заміщення
Обміну
2 Зміна або відсутність зміни ступенів окиснення елементів, які входять до складу речовин, що реагують. Окисно-відновні
Без зміни ступенів окиснення елементів
3 Виділення або поглинання енергії під час реакції. Екзотермічні
Ендотермічні
4 Наявність каталізатора. Каталітичні
Некаталітичні
5 Перебіг реакції до кінця. Оборотні
Необоротні
- запис в зошит, робота з підручником.
(учні відповідають на поставленні запитання)
2. Демонстраційний експеримент №4.
Реакції розкладу, сполучення, заміщення, обміну, екзо- та ендотермічні реакції.
Повторюємо правила т/б.
Розповідь з елементами бесіди – діалог. (діти роблять припущення)
Інтерактивна вправа «Метод спроб і помилок». ( припущення, висновки ).
(опрацьовують учні самостійно)
Чи відбулася хімічна реакція?
Запишіть на дошці хімічне рівняння.
Зробіть висновок, до якого типу належить ця хімічні реакція; прочитайте визначення у підручнику.
Підведемо підсумок нашого уроку. Використовуючи текст. Додаткова інформація для самостійного сприйняття. Висновки.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ. Диференційовані , індивідуальні.
І. Бліц-опитування. (фронтально)
«Незакінчене речення»
Закінчи речення:
- Реакції сполучення – це…
- Реакції заміщення – це…
- Реакціїї – обміну – це...
- Реакціїї розкладу – це...
ІІ. Зворотній зв’язок. Контрольно-перевірні завдання.
Тренувальні вправи: індивідуальні завдання учням:
1. Здійснити перетворення:
водень → хлоридна кислота → барій хлорид → барій сульфат;
кальцій → кальцій оксид →кальцій гідроксид→ кальцій карбонат;
2. Загальний вигляд реакцій обміну:
Основний оксид + кислота → сіль + вода
Кислотний оксид + луг → сіль + вода
Луг + кислота → сіль + вода
Нерозчинна основа + кислота → сіль + вода
Сіль + кислота → сіль + кислота
Сіль + луг → сіль + основа
ІІІ . Перевір себе.
Завдання . Перетворіть схему реакції на хімічне рівняння. (вправи з підручника)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
Фронтальна бесіда.
Учитель 1. РЕФЛЕКСІЯ
Що вам сподобалося на уроці? Що виявилося складним? Чи досягли ми мети уроку? Який вид діяльності вам сподобався найбільше?
Ви сьогодні для себе довідалися щось нове?
2. «Метод Прес»:
«Найважливішим з отриманої інформації для мене є відомості про …, тому
що …». «Урок допоміг мені зрозуміти, що …». «Що сподобалося та не сподобалося на уроці…».
Оцінювання.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Обов’язкове: прочитати §, виконати вправи з підручника.
Індивідуальне: творче: скласти кросворд з теми.