Користувацький вхід

Останні публікації

Конспект заняття з експериментування в старшій групі «Чому не тоне лід»

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Мета: Ознайомлення дітей з властивостями льоду.

Завдання:

Підтримувати у дітей бажання експериментувати.

Активізувати пізнавальну діяльність дітей.

Вчити робити прості висновки.

Познайомити дітей з деякими властивостями льоду.

Формувати вміння займатися експериментальною діяльністю.

Розвивати тактильне сприйняття дітей.

Навчити дітей розв'язувати пізнавальні задачі та робити висновки.

Розвивати мовлення дітей, збагачувати активний і пасивний словник

Обладнання:

Для кожної дитини: шматочки льоду, тарілочки і ложки.

Комп'ютер, екран, слайди, лялька «Снігова Королева, санки

іграшкові, музика Тетяни Alešinoj «Снігова Королева»,

«чарівна паличка», 3 підноса з кольоровим льодом, пісок, зефір і одноразові стаканчики

Попередня робота.

Спостереження в природі, читання казки Г. К. Андерсена «Снігова королева».

Хід заходу:

Вихователь: діти, ви любите подорожувати? Пропоную вам вирушити у захоплюючу подорож. А в яку країну, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:

Дощок немає і сокир,

Через річку міст готовий,

Він як синє скло,

Слизько, весело, ясно.

Діти відгадують) — лід.

Вихователь: Правильно! Значить в яку країну ми вирушимо?

Діти (відповіді дітей). У Льодову, в країну, де багато льоду, в Крижану країну.

Вихователь: Де знаходиться ця країна?

Діти: На півночі, Арктиці, Антарктиці.

Вихователь:Хто знає, яка погода на півночі? Які рослини там ростуть?

Діти:На півночі дуже холодно.Там немає ні дерев, ні кущів і навіть квітів. Тільки сніг і лід.

Вихователь:Хлопці, хто згадає, яку казку нещодавно я вам читала про країну, де немає літа, а вічна зима? («Снігова королева»).

Хочете відправиться в гості до Снігової королеви?

Діти: Так.

Вихователь: Наша подорож буде дуже важким. Щоб все пройшло успішно, давайте згадаємо девіз, який нам допоможе.

Діти: «Наш девіз не сумувати! Все пройти і все дізнатися».

Вихователь: Тепер нам не страшно вирушати в дорогу. Закрийте очі.

«Якщо тільки захочемо чари ми створимо». (Вихователь змахує «Чарівною паличкою або доторкається до плеча кожної дитини). Відкрийте очі. (На екрані замок Снігової Королеви). Хлопці, що це за такий замок, не знаєте чий він?

Діти: Снігової Королеви.

Вихователь: Ось ми і опинилися у Снігової королеви.

«У замку Снігової королеви

Стіни з льоду.

Все спокійно в замку білому –

Блиск і тиша».

Зверніть увагу, який колір любить Снігова королева.

Діти: Білий.

Вихователь: Чому?

Діти: Все зроблено з снігу і льоду в цьому замку, і Снігова королева сама вся холодна, крижана.

(Звучить музика).

Вихователь: Хлопці, послухайте, яка чарівна музика звучить. Щоб це значило, як ви думаєте? (Припущення дітей: «Диво мало статися...»)

Вихователь: Подивіться, а ось і сама господиня крижаного царства Снігова королева (з'являється лялька «Снігова королева»). Снігова королева рада, що ви прийшли до неї в гості. Вона знає, що ви любите грати з іграшками, але у неї в палаці немає іграшок, а замість них тільки крижинки. Вона пропонує пограти з крижинками і дізнатися секрети льоду. Ви згодні?

Діти: Так.

Вихователь: Не боїтеся замерзнути?

Діти: Немає.

Вихователь: Тоді проходьте і займіть свої місця. Хто втомився, може присісти.

Хлопці, зверніть увагу, тут дійсно тільки одні крижинки.

Давайте пограємо з ними.

Які у вас зараз руки?

Діти: Теплі, сухі.

Вихователь: Візьміть крижинку в руки і трохи потримайте. Якими тепер стали ваші руки?

Діти: Мокрими, холодними.

Вихователь: Чому мокрими?

Діти: Тому що від тепла лід тане і перетворюється у воду.

Вихователь: Отже, що таке лід?

Діти: Лід – це замерзла вода.

Вихователь: Правильно, лід – це вода, тільки у твердому стані.

Хлопці, ви пам'ятаєте в загадці говориться, що лід, як скло.

Чому лід порівнюється зі склом?

Діти: Тому що він прозорий, як скло.

Вихователь: Давайте перевіримо. Вихователь бере шматочок льоду і дивиться

на свою руку. Я бачу свій палець. А тепер ви спробуйте.

Діти повторюють досвід вихователя.

Висновок: лід, дійсно прозорий.

Візьміть ще одну крижинку, проведіть пальчиком по ній.

Яка крижинка на дотик?

Діти: Гладка.

Вихователь: Покладіть крижинку на дошку. Нахиліть дошку трохи в одну сторону, а тепер в іншу. Що ви помітили?

Діти: Крижинка ковзає по дошці.

Вихователь: Лід не тільки гладкий, але і який?

Діти: Слизький.

Вихователь: Ми знаємо, що лід твердий. А лід важкий чи ні?

Діти:Діти висловлюють свої припущення.

Вихователь:Як ви думаєте, у воді лід тоне чи ні? (Висловлювання дітей).

Давайте перевіримо, хто з вас правий.

Візьміть великий шматочок льоду і опустіть його в склянку з водою.

Потонула ваша крижинка в воді або немає?

Діти: Немає.

Вихователь: Подивіться уважно, тільки нижня частина крижинки знаходиться у воді, а верхня плаває на поверхні. Чому?

Діти: Лід легше води.

Вихователь: Так, дійсно лід легше води. В холодних морях і океанах плавають величезні брили різної форми і різних розмірів – айсберги. «Повторіть це слово». Айсберги дуже небезпечні для кораблів, так як на поверхні знаходиться лише невелика частина айсберга, а велика частина прихована під водою. Якщо капітан корабля вчасно не помітить айсберг, то корабель на нього може натрапити і затонути.

Вихователь: Лід може бути комусь корисним?

Діти: Так.

Вихователь: Кому?

Діти: Лід потрібен рибам, рослинам, комахам які живуть у воді (слайд № 6).

Вихователь: Лід – це теплу ковдру, під таким міцним і товстим ковдрою підводним мешканцям і рослинам не страшний ніякий мороз.

А тепер, подивіться, на підносах лежить лід різної форми і різних розмірів.Візьміть ложкою шматочок льоду і покласти його в склянку.

Поміняв лід свою форму?

Діти: Немає.

Вихователь: З склянки перекладіть крижинку в тарілку. А зараз змінилася форма льоду?

Діти: Немає.

Вихователь: Чому?

Діти: Тому що лід твердий.

Вихователь: Так, лід твердий, а тверді речовини не змінюють форму, куди б ми його не поклали.

Хлопці, ми переконалися, що крига не змінює свою форму. Але є такі майстри, які можуть зробити спеціальними інструментами з великого шматка льоду будь-які фігури.

Фізкультхвилинка: «Зроби фігуру»

Вихователь: Вам подобається лід?

Діти: Так.

Вихователь: Чим?

Діти: Можна кататися на ковзанах, грати в хокей, додати в сік, допомагають від ударів.

Вихователь: Лід може бути небезпечним?

Діти: Можна впасти, зламати ногу і ін. висловлювання дітей.

Вихователь: Як запобігти небезпеці?

Діти: Надягти захист.

Вихователь: Чим ще небезпечний лід?

Діти: Висловлювання дітей:

Льодом не можна кидатися, бо він твердий і може поранить людини.
Не можна брати в рот.
Бурулька може впасти на голову.
Не можна ходити по льоду річки – можна провалитися.
Ожеледь — це небезпечно.
Вихователь: Як люди борються з ожеледицею в місті?

Діти: Двірники посипають доріжки піском або сіллю.

Вихователь:Давайте перевіримо. Візьміть шматочок льоду і посипте його піском.

Проведіть ще раз по шматочку льоду. Лід залишився таким же слизьким і гладким?

Діти: Немає.

Вихователь: Отже двірники роблять все правильно.

Вихователь доповнює відповіді дітей: «Двірникам допомагає спец. техніка, машини які посипаю дороги» (слайд).

Вихователь: Хлопці, вам сподобалося в гостях у Снігової королеви?

Діти: Так.

Вихователь:«Давайте на пам'ять про себе зробимо Снігової королеви подарунки з кольорових крижинок».

Діти викладають на підносах з кольорових крижинок палац Снігової королеви. Діти розглядають свої роботи.

Вихователь: Сніговій королеві дуже сподобалися ваші подарунки, і вона вас вирішила пригостити морозивом.

Автор: 

Жукова Лілія Георгіївна,
вихователь ДНЗ №5 "Золота рибка"
м. Первомайська

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі