5 клас. Урок узагальнення і систематизації знань, умінь, і навичок.
Тема: Козацька Україна
Мета: узагальнити і систематизувати знання по темі; встановити рівень досягнень учнів; розвивати вміння визначати головне й другорядне; систематизувати матеріал; складати розповідь; виховувати почуття патріотизму, поваги до історичного минулого України.
Обладнання: карта, атласи , портрети діячів того часу, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Бліц опитування
1. Коли була заснована Запорізька Січ?
2. Хто очолив Національно – визвольну війну українського народу?
3. Яку угоду уклав Б. Хмельницький з Московщиною?
4.Де відбулася вирішальна битва російсько – шведського війська за часів Північної війни?
5. Як звали останнього кошового отамана?
6. Коли відбулася Полтавська битва ?
7.Хто спорудив на Дніпрі фортецю – першу Запорізьку Січ?
8. Коли відбулася Переяславська рада?
9. Запорізьку Січ було знищено за правління якого Російського царя?
10. Хто був останнім гетьманом України ?
11. Яким століттям датується перша згадка про козаків?
12. Що означає слово козак?
13. Скільки Січей було?
14. Як традиційно іменувався січовий храм?
15. Найвідоміший кошовий отаман?
16. В якому році зруйновано останню Запорізьку Січ?
17. Хто відав козацькою артилерією?
18. Який гетьман найдовше перебував на гетьманській посаді?
19. Втрата якої зброї була най ганебнішою для козака?
20. Чи мав право козак одружуватися?
ІІ. Упізнай історичну особу
Учитель демонструє портрети, а учні повинні сказати хто зображений на них і що вони про дану особу знають. Можна дати кільком учням випереджаюче завдання : підготувати повідомлення про визначну особу доби козацтва.
ІІІ. Робота з історичними джерелами
Учитель зачитує історичні довідки про козаків і учні дають відповіді на поставленні питання. (О.В. Кириченко “Козацька педагогіка”)
IV. Робота з картками.
На картках записані речення – підказки, які допоможуть вгадати про кого йдеться мова.
Картка №1
- Його брат служив Російській імператриці.
- Обрали гетьманом після Данила Апостола.
- Був останнім гетьманом. (К. Розумовський)
Картка №2
- Бра участь у Хотинській війні.
- Підписав Переяславські статті.
- Очолив Національно – визвольну війну. ( Б. Хмельницький)
Картка №3
- Відстоював інтереси Запорізької Січі.
- 25 років провів в Соловецькому монастирі.
- Був останнім кошовим отаманом. (П.Калнишевський)
V. Виправте помилки у тексті ( даний матеріал можна подати в усній формі або надрукувати на окремих аркушах.)
1. У 1548 – 1657рр. тривала Національно – визвольна війна українського народу проти Польського панування. (1648-1657рр)
2. Україну за Андрусівським договором 1667 р. поділили Швеція і Франція. (Польща і Московія).
3. Григорій Сковорода складав вірші і байки, захоплювався наукою, зажив слави літописця. (Сковорода був філософом, а не літописцем.)
VI. Дайте визначення поняттям.
- Клейноди
- Джура
- Республіка
- Чайка
- Ясир
- Січ
VII. Робота з картою
Знайдіть на карті:
*Битва під Берестечком 1651р;
*Полтавська битва,
*вісім Запорізьких Січей і назвіть їх,
*битва під Зборовом,
* покажіть територію Гетьманщини в межах трьох воєводств.
VIII. Скласти кросворд ( наприклад, взявши за основу слово республіка.)
IX. Підсумок уроку і оцінювання роботи учнів.