Урок української мови 11 клас.
Тема. Вираження різноманітних смислових значень за допомогою звертань, вставних слів і вставних конструкцій, їх емоційно-експресивний характер.
Мета: повторити основні відомості про звертання, вставні слова і вставні конструкції, їх емоційне забарвлення; виробляти пунктуаційну вправність; розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно висловлювати власні думки, вживаючи звертання, вставні слова та вставні конструкції; засобами дидактичного матеріалу формувати в учнів кращі моральні якості людини 21 століття.
Обладнання: таблиці, ілюстрації, записи пісень.
Тип уроку: урок розширення і поглиблення знань та розвитку практичних умінь.
Хід уроку
І. Організація класу.
Слово вчителя.
Шановне товариство! Кожен наш урок до ЗНО наступний крок.
• Орфографічна хвилинка. Наголошуємо правильно.
Подруга,донька, колесо, ненависть, каталог, феномен, кілометр, одинадцять, експерт, індустрія, псевдонім, спина, олень, привезти,занесло, діалог.
• «Обери позицію»
По бажанню – за бажанням, за підтримки – при підтримці
у випадку необхідності – в разі потреби
на протязі дня – протягом дня,будь-коли – в любий час.
• Один з приватних телеканалів оголосив конкурс на заміщення вакантної посади директора. А ми візьмемося за цю справу колективно.
А) узгодити прикметники з іменниками в роді.
Кивськ… метро, вишукан… леді, вигран… парі, кумедн… шимпанзе, любязн… портьє, центральн… авеню, курортн…Тбілісі, легк… тюль, широк… путь, найближч… АЗС, розширен…ЄС;
Б) легким порухом руки виправити лексичні помилки:
Адреса проживання, вільна вакансія, колега по роботі, пам’ятний сувенір,прейскурант цін, присвоїти у власність;
В) виправити помилки:
Приймати участь, два студента, протирічити, прийняти міри, в другий раз, заключити договір, повістка дня, вийшовши з лісу, нас вразило поле маків, повернувшись додому, уже зовсім стемніло;
Г) доберіть антоніми до фразеологізмів:
Хоч лопатою загрібай, тримати в кулаці, влучити в саму точку
Доповніть: передати куті меду, схожий між собою.
ІІ. Ознайомлення з темою, метою, завданнями уроку.
Слово вчителя.
Ось ми і випробували себе в умінні користуватися мовними багатствами. Але для того, щоб бути успішною людиною, цього замало. Сучасні людині конче необхідно вміти спілкуватися: встановлювати контакти,а потім їх уміло підтримувати.
В цьому нам якраз допоможуть Звертання і Вставні слова. Розглянемо їх смислові значення, емоційно-експресивні забарвлення, удосконалимо пунктуаційну грамотність; потренуємось у вживанні даних мовних одиниць у власному мовленні.
Запишіть епіграф:
Холонуть зірки. Але чуйно і зірко лиш ти не холонь – бо, Людинонько-зірко! (І. Драч)
А щоб більш приємною була бесіда, зверніться на ймення до свого сусіда.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Прочитайте текст, визначте тип і стиль його особливості (звертань і ВС), поясніть їх значення та експресивне забарвлення ( 8 клас Олійник «Пам’ять серця», ст. 167)
2. Прес-конференція з фахівцями філологами.
- звертання
- представлення
- коротка розповідь
- відповіді на запитання
• Які почуття може вкладати людина у звертання?
• Яка різниця між власним звертанням та риторичним?
• Як розуміти термін «вокативні» речення?
• Чи можуть займенники вживатися у звертаннях?
• Як виділяються при звертанні вигуки?
Первинне засвоєння знань.
А) виберіть речення із звертанням, охарактеризуйте його.
Люди, люди! Я ваш брат!
Я для вас рад жити.
Серця свого кров’ю рад
Ваше горе змити.
Б) утворити звертання від поданих іменників, поширити їх за допомогою поданих слів, увести в речення.
Ольга Яківна, Микола Володимирович, Водоп’ян, Юрій Іванович, Ніночка, Максимко, брат, сестра.
Вельмишановний, дорогий, любий, милий, пане,добродію, друже, учителю.
3. Продовження прес-конференції.
Вставні слова.
А) представлення, коротка розповідь.
Б) відповіді на запитання.
• Яку синтаксичну роль виконують вставні слова?
• Як розпізнати вставні вставлені конструкції?
• Які розділові знаки можуть вживатися при вставлених конструкціях?
• Які слова не бувають вставними?
Демонстрація таблиць.
4.Первинне застосування знань. Вказати на дошці речення із ВС, схарактеризувати його.
За висловом В.Сухомлинського, інженером можна стати за п’ять років, учитися ж на людину (О диво!) треба все життя.
IV. Виконання системи практичних завдань. Тренувальні вправи.
Робота з підручником. Вправа 362, реч 3,5,7 ( перевірка).
Мовне дослідження. Зіставити речення, пояснити роль однозвучних слів у них.
По-моєму, людина народжена творити добро.
По моєму життю пройшовся буревій.
Увести в речення вставні конструкції.
І золотої, й дорогої мені (щоб знали ви) не жаль моєї долі молодої.
Центральна вулиця нашого села ( колишня вулиця Леніна) тепер носи тім’я Ігоря Холо.
Записати речення на дошці, виконати синтаксичний розбір.
Не спочинь, моя думо-тривого, не втомляйтесь, будь ласка, натруджені руки мої. (накреслити схеми кожного простого речення в його складі)
Поставити розділові знаки в реченні:
Запам’ятай, моя дитино: хто любить батька, матір і родину, той нелюдом не стане й на хвилину. Схарактеризувати ускладнюючий елемент.
У власному висловлюванні ви неодмінно маєте використовувати вставні слова. Ви розмірковували на різні теми. Давайте послухаємо ваші міркування.
Виступи з висловлюваннями.
V. Підсумок уроку, оцінювання.
VI. Повідомлення домашнього завдання.
Скласти таблицю «Пунктограми в простому реченні», записати приклади