Користувацький вхід

Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Урок-гра "Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук"

Тема уроку. Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук.
Мета уроку: закріпити знання про склад, фізичні та хімічні властивості оксидів, кислот, основ і солей; повторити способи їх добування та межі застосування; перевірити вміння писати рівняння реакцій, виконувати хімічний експеримент; розвивати пам'ять, логічне мислення, уміння нестандартного мислення; виховувати творчий підхід до навчання; колективізм.
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань.
Форма: урок-змагання.
Методи: словесні – бесіда; наочні – робота з дидактичним матеріалом; практичні експеримент.
Обладнання: мультимедійний комплекс, карточки-завдання для самостійної роботи, реактиви: NaOH, HCl, CaCO3, фенолфталеїн; штатив із пробірками.
Підготовка до уроку:
- формуються дві команди (по 6 чоловік);
- обираються капітани команд;
- формується склад журі.

Хід уроку
Учитель. Сьогодні ми підводимо підсумки нашої сумлінної праці. Проведемо змагання двох команд.
Щоб розпочати двобій і визначити, хто краще засвоїв тему «Основні класи неорганічних сполук», влаштуємо змагання капітанів.
(Команда, капітан якої першим правильно відповів на запитання, починає гру.)

Конкурс капітанів
(Завдання спроектовано на мультимедійну дошку)
1. «Спочатку – вода,
Потім – кислота!
Інакше буде велика біда».
Про яке явище йдеться? (Розчинення H2SO4 у воді.)
2. У якій воді розчиняється кухонна сіль: холодній чи гарячій?
(У будь-якій.)

Конкурс «Розминка»
(беруть участь усі члени команди, які по черзі відповідають на запитання. Кожна правильна відповідь оцінюється 1 балом.)
1-ша команда
1. Що таке оксиди?
2. Назвіть дві без оксидні кислоти.
3. Як добути кислоти?
4. Які речовини утворюються внаслідок взаємної дії HCl з Fe?
5. Які оксиди називаються основними?
6. Що таке сіль?
7. Запишіть формулу літій оксиду.
8. Якого кольору набуває лакмус у розчинах кислот?
9. Як називаються солі кислоти HNO3?
10. Що таке реакція нейтралізації?
11. Наведіть формулу кухонної солі.
12. Наведіть хімічну назву речовини NaHCO3.

2-га команда
1. Що таке кислоти?
2. Назвіть дві оксигеновмісні кислоти.
3. Напишіть формулу магній гідроксиду.
4. Чи взаємодіє срібло з хлоридною кислотою?
5. Якого кольору фенолфталеїн у розчинах основ?
6. Назвіть речовину CO2.
7. Що таке основа?
8. Як називаються солі кислоти H3PO4?
9. Які оксиди називаються основними?
10. Як добути оксиди?
11. Який газ виділяється внаслідок взаємодії цинку і сульфатної кислоти?
12. Наведіть формулу сульфітної кислоти.

Конкурс «Хрестики-нолики»
(Кожна команда обирає для участі в конкурсі одного гравця. Кожне рівняння оцінюються 1 балом.)
Знайдіть виграшний шлях і напишіть відповідні рівняння реакцій.

1-ша команда

SO3 Ca CaO
H2SO4 CaO H2O
Ca CaSO4 Ca(OH)2

2-га команда

O2 Al(OH)3 Al
Al(OH)3 Al2O3 AlCl
AlCl3 Al O2

Відповідь: 1) Ca – CaO – CaSO4; 2) Al – Al2O3 – AlCl3.

Конкурс «Дослідники»
(На мультимедіа: правила т.б. під час роботи з їдкими речовинами)
У конкурсі беруть участь по одному учаснику від кожної команди.
Відгадайте, яку реакцію проводить суперник. Запишіть рівняння цієї реакції і поясніть її.

1-ша команда отримує речовини: натрій гідроксид, фенолфталеїн, хлорид на кислота. Показує дослід: знебарвлення розчину основи кислотою.
2-га команда отримує речовини: крейда, хлоридна кислота. Показує дослід: взаємодія солі з кислотою.

Конкурс «Третій зайвий»
(Від кожної команди в ньому бере участь один представник. За кожну правиль відповідь – 1 бал.)
Який елемент у рядку є зайвим?
1-ша команда
1) HCl, HBr, HNo3;
2) Cu(OH)2, NaOH, KOH;
3) SiO2, Al2O3, Na2O.

2-га команда
1) H2SO4, HNO3, HCl;
2) Fe(OH)3, Al(OH)3, NaOH;
3) SO2, CuO, CO2.

Конкурс «Хто більше»
(Кожна команда на аркуші паперу пише формули відомих речовин – оксидів, основ, солей певного елемента. Кожна правильно написана і названа речовина – 1 бал.)

1-ша команда – Al;
2-га команда – Ca.

Гра з глядачами
У зошитах виконати завдання (здається на перевірку.)
1. Які з наведених речовин можуть реагувати між собою? Написати рівняння відповідних реакцій:
1) NaOH; а) Ca(OH)2;
2) HCl; б) H2SO4;
3) BaCl2; в) O2;
4) Ca; г) Cu;
5) Al(OH)3; д) CO2.
Відповіді: 1 – б,д; 2 – а; 3 –б; 4-б; 5-б.

2. З переліку окремо випишіть формули кислот, основ (І варіант), оксидів і солей (ІІ варіант):
Ca(OH)2, HCl, MgO, H3PO4, CaCl2, Al2O3, NaOH, H2SO4, MgSO4, BaO, H2CO3, Cu(OH)2.

Підбиваються підсумки гри. Виставляються оцінки.

Домашнє завдання
Повт. Розділ ІІ. Здійснити перетворення S – SO2 – H2SO3 – Na2SO3.

Автор: 

Підяш Олена Михайлівна

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі