Мета: закріпити букву «це», вчити читати слова з цією буквою, виконувати звуковий аналіз слів;розвивати читацькі інтереси, логічне мислення, мовленнєві здібності, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру мовлення, увагу, спостережливість.
Обладнання: предметні малюнки, звукові пенали
ХІД УРОКУ
1. Організація класу.
2. Повідомлення теми і мети уроку.
- Діти, давайте пригадаємо яку букву ми вивчали на минулому уроці. Сьогодні ми закріпимо цю букву, а також повторимо букви, які вивчали раніше. На уроці нас чекає багато завдань, щоб встигнути їх усі виконати ми повинні бути уважними, спостережливими .
3. Повторення вивченого:
а) гра «Лабіринт» - в абетці відшукайте букву «в», опустіться вниз на 26укви, поверніть праворуч на 26укви, опустіться на одну вниз.
б) На якій букві зупинилися? (п)
в) Назвіть слова у яких є ця буква.
г) б)від букви «б» вниз на 36укви,вліво на 1букву,вниз на 2букви (х).
д) Назвіть слова в яких є ця буква.
е) від «ж» вниз на 16укву, вліво на 26укви, вниз на 36укви (ц).
4. а)читання за індивідуальними картками
б) виконання звукових моделей слів (З учні)
в) робота біля дошки: лисиця, білка, слон, котик(малюнки) поєднати зі схемами слів.
Яке слово залишилося без схеми, давайте її складемо: лисиця.
Скільки голосних звуків ?
Про що це говорить?
Скільки звуків позначає буква я?
Наведіть приклади слів, коли буква « я» означає два звука.
Складіть речення зі словом лисиця.
Відгадайте загадку: Білий камінь, що у воді розтає (цукор).
Складіть звукову модель слова відгадки.
Зробіть висновок.
г)прослухати читання за картками : Хто читав краще?
5. Хорове читання слів. Правильна вимова звука (ц).
Цу-цик кри-ни-ця
Це-гли-на водиця
Цу-кор цу-ке-рка
Сті-лець мо-ло-дець
В яких словах звук (ц) вимовляємо м’яко?
Визначити зайве слово ( по рядам).
Рука квіти киця
Нога хлопець лисиця
Обличчя цибуля рибалка
Перець заєць цирк
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
6. Тлумачення слів.
Завдання від зайців:скласти слова, об’єднавши літери за кольором.
Арена - майданчик усередині цирку для артистів;
Перон - майданчик уздовж колії,біля якого зупиняється поїзд на
станції.
7. Робота над текстом «Циркова залізниця».
а) Читання тексту вчителем.
- Чи сподобалось дітям у цирку?
- По чому це видно?
б) Самостійне напівголосне читання.
Колективне відтворення змісту прочитаного.
- Хто побував у цирку?
- Про що була циркова вистава ?
- Які тварини виступали?
- Що вони робили?
- Що найбільше сподобалося?
в) Вибіркове читання:
- Що робила слониха?
- Хто продавав квитки?
- Чому на арену вивели зайця?
- Хто був начальником станції?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
8. Словникова робота.
Практичне поняття про вживання слів у переносному значенні.
В українській мові слова можуть вживатися у переносному значенні.
Так, зайцем не завжди називають тваринку . Людей, які їдуть без квитка, теж називають зайцями.
Є в українському мовленні таке порівняння «полохливий як заєць». Про кого так говорять?
9. Гра «Розвідники». Найдіть речення що починаються словами:
Довго…Слониха... Хотів.... Під.,..
10. Гра «Сфотографуй слово» (ЗАПАМ’ЯТАЙ СЛОВО)
Лисиця цукор цирк
11. Підсумок уроку.
-Яку літеру ми сьогодні закріплювали?
-Полічіть, скільки разів зустрілися в тексті слова з літерою «це»?(9)