Урок української мови в 2 класі "Зв'язок слів у реченні. Встановлення зв'язку слів у реченнях за питаннями" побудований у вигляді космічної подорожі. В даному уроці використані різні види робіт, які дають змогу перевірити вивчений матеріал, а також засвоїти новий.
Тема. Зв'язок слів у реченні. Встановлення зв’язку слів у реченнях за питаннями
Мета. Дати поняття учням про зв'язок слів у реченні; вчити встановлювати зв'язок між членами речення; закріплювати знання про головні члени речення; розвивати мовні вміння дітей; виховувати любов до рідного краю
Обладнання: малюнок ракети, місяця, зірок із завданнями, слова для складання речень, маленькі зірочки
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок-подорож
Хід уроку
Девіз уроку: Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто мандрувати, а міркувати
Про каліграфію пам’ятати.
І. Актуалізація опорних знань
– Сьогодні ми з вами, на уроці української мови, здійснимо казкову подорож на Місяць. Але шлях до Місяця довгий і тернистий. По дорозі ми будемо зустрічати безліч зірок. І для того, щоб їх минути, ми повинні з вами виконати всі завдання, які є на цих зірках. Після того, як завдання буде виконано, то навколо великої зірки засвітяться маленькі зірочки.
Перша зірка
1. Бліцопитування
В кінці речення ставиться…. (крапка)
В кінці питального речення ставиться.... (знак питання)
В спонукальному реченні висловлюється спонукання…. (до дії)
Знак оклику ставиться тоді, коли в реченні висловлено… (сильне почуття)
Приклад розповідного речення.
Друга зірка «Професії українців»
2. Робота над віршем
(визначити головні члени речення)
Учитель навчає дітей.
Повар готує обіди.
Лікар лікує хворих людей.
А музика лине для втіхи.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
Третя зірка «Ерудит»
1. Космічні тіла
– Які космічні тіла вам відомі? (Сонце, Місяць, Зірка, планети, метеорит…). А тепер давайте складемо речення із назвою одного із космічних тіл.
Ми мандруємо до Місяця. А зараз ми попрацюємо з цим реченням. Спочатку визначимо головні слова в цьому реченні. А потім встановимо зв'язок усіх слів у цьому реченні. Найголовніше, що ви повинні знати – це те, що зв'язок слів у реченні встановлюється за допомогою питань.
Ми мандруємо – головні слова
(Хто?) ми (що робимо?) мандруємо
До Місяця – другорядні члени речення
(До чого?) мандруємо, до Місяця.
Четверта зірка «Тренувальна»
2. Робота з підручником
– А зараз настав час попрацювати з нашим підручником.
Ст..81, Впр.172(2) (письмово)
Діти прибирали шкільне подвір’я.
– Встановлюємо зв'язок слів у реченні. Спочатку знаходимо головні слова, а потім другорядні члени речення.
(Хто?)діти (що робили?) прибирали, прибирали (що?) подвір’я, подвір’я (яке?) шкільне.
П’ята зірка «Фізкультхвилинка»
Шоста зірка «Інтелектуальна»
3. Знайди зайве слово
Ст..81, Впр.173 (усно)
– В цій вправі потрібно знайти зайве слово
Відчинити (що?) вікно, двері, книжку. Чому книжку не відчиняють? (Тому, що книжку відкривають)
поставити (що?) тарілку, чашку, серветку. Чому серветку не можна поставити? (Тому, що серветку кладуть)
насипати (чого?) борщу, чаю, каші. Чому не можна насипати чаю? (Тому, що чай наливають)
Сьома зірка «Творча майстерня»
4. Незвичайний вірш
– На дошці написаний вірш. Він – незвичайний. Наше з вами завдання все привести до ладу.
Нісенітниця
Три ведмеді вухаті
пішли сіно копати,
і картоплю косити,
і насаджувать жито,
поливати будинки
й будувати ялинки.
– До підкреслених слів дібрати відповідну пару і записати в зошити.
Восьма зірка «Кмітлива»
5. Робота в парах
– Ви будете працювати в парах. Завдання полягає в тому, що кожна пара повинна з даних слів скласти речення і усно встановити зв'язок слів у цьому реченні.
1-група Наш клас мандрував зірками.
2-група Ми відкрили таємниці космосу.
ІІІ. Підсумок уроку
– Ну що ж, ось і закінчилася наша казкова подорож.
– А чи сподобалась вам подорож?
– Чого ми дізналися і навчилися протягом подорожі?
Домашнє завдання.
Ст..82, Впр.175 (1)