Тема : Слово. Значення слова. Слова з прямим і переносним значенням.
Мета: розширити уявлення учнів про слово , його роль і значення; формувати поняття про пряме і переносне значення слів; виробляти в учнів вживати у своєму мовленні слова в переносному значенні; розвивати мовне чуття; виховувати прагнення вивчати мову, поповнювати сві словниковий запас.
Обладнання: таблиця «Знаємо- хочемо дізнатися- дізналися»,слайди з зображенням осінніх краєвидів, картки із завданнями, аудіо запис для фізкультхвилинки.
Хід уроку
І Організація класу
Добридень , любі діти!
Як нам з вами не радіти!
Божий день дає нам змогу гомоніти.
Слово до слова- в нас вийде чудова розмова,
Розмова про мову та її чудові слова.
ІІ Актуалізація опорних знань
- Послухайте рядки вірша.
Слова, слова… Вони в собі всі різні:
Тривожні й тихі, радісні й сумні ;
Є терпеливі, є жорстокі й грізні,
Лукаві й чесні , мудрі і смішні…
- Про що говориться у вірші?
- Назвіть ознаки слів, які використав автор у вірші?
- Чому слова бувають різними? Від чого це залежить?
Розгадайте кросворд.
1 л
2 е
3 к
4 с
5 и
6 к
7 а
1. Речення,яке передає інформацію з сильним почуттям.(окличне)
2. Головний член речення, який відповідає на питання хто? що?(підмет)
3. Кілька речень, зв’язаних між собою за змістом.(текст)
4. Головний член речення , який відповідає на питання що робить?(присудок)
5. Текст, в якому щось описується.(опис)
6. Його можна дібрати до кожного тексту.(заголовок)
7. Він починається з нового рядка, виступ вправо.(абзац)
- Яке слово утворилось у виділених клітинках?
- Чи знаєте ви, що означає це слово? Звідки ви можете дізнатися про значення цього слова? (Тлумачний словник : лексика – сукупність слів певної мови; лексикологія - наука про слово)
ІІІ Вивчення нового матеріалу
1. Оголошення теми і мети.
2. Методичний прийом Знаємо- хочемо дізнатися – дізнались.
- Що ви знаєте про слово і значення слова?
Робота в парах
- Обдумайте і запишіть.
Запис ідей учнів до таблиці
Знаємо Хочемо дізнатися Дізналися
1. Слова мають різні значення. 1. Що таке пряме і переносне значення?
2. Слова відповідають на різні запитання. 2.Скільки значень мають слова?
3.Як називаються слова, що мають кілька значень?
3. Слово- є важливою одиницею мовлення. 3.Що таке синоніми?антоніми?
омоніми?
4. Слова бувають близькі і протилежні за значенням. 4.Що таке фразеологізми і яка їх роль у мовленні?
3.Робота з підручником.(с.57)
1) Працюємо разом (Впр. 123)
2) Опрацювання теоретичного матеріалу.
3) Запис нових відомостей у третю колонку.
4) Аналіз мовного матеріалу.
- Прочитайте речення.
Сонечко весело усміхається нам.
Діти усміхаються сонечку.
- А тепер давайте поміркуємо, чому слово "усміхається" в першому реченні вжите в прямому значенні, а в другому – в переносному.
(Тому, що людина може усміхатися, а сонечко ні)
- Тобто, властивість людини усміхатися перенесена на сонце. Звідси й назва – переносне значення слова.
4) Вправа 124 – коментовано (з розгорнутим міркуванням дітей про слова, вжиті в прямому і переносному значеннях ).
ІV Закріплення вивченого матеріалу
1.Загадка
Жовте листячко летить,
Під ногами шелестить,
Сонце вже не припікає,
Коли, діти, це буває? (восени)
2. Перегляд і обговорення слайдів з осінніми краєвидами.
3. Прочитайте вірш і зверніть увагу на те, як автор описує осінь.
Облітають квіти , обриває вітер
Пелюстки печальні в синій тишині.
По садах пустинних їде гордовито
Осінь жовтокоса на баскім коні.
- Назвіть слова в переносному значенні, які вжив автор?
- З якою метою їх використано? Доберіть до них вислови, щоб ці слова були в прямому значенні.
Фізкультхвилинка
Робота в малих групах "Обличчям до обличчя“.
(Виконання вправи 125).
- А зараз попрацюємо над орфоепічними навичками і встановленням зв’язку слів у реченні.
- До якого мовлення належить даний текст? Доведіть. (До художнього, тому що так можна говорити тільки в художніх текстах або в казках)
- З яким почуттям автор описував луки та діброви? Чому ви так думаєте?
- Поясніть значення виділених слів- пряме воно чи переносне?
- Що ви уявили, читаючи текст «Осінь»?
V Застосування набутих знань у змінених умовах.
Письмо по пам'яті
Підкреслити словосполучення, вжиті в переносному значенні.
Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає.
Дуб нахмурений стоїть.
Різнорівнева самостійна робота (зміст рівневої самостійної роботи записаний на роздаткових картках).
I рівень – Випишіть прислів’я ,у яких є слова з переносним значенням. Підкресліть їх. Пояснити зміст прислів’я (на вибір).
1. Верещить вересень, що вже осінь
2. Як вересніє, то дощіє.
3. Жовтень ходить по краю та й виганяє птахів з раю.
4. Вересень пахне яблуками, а жовтень- капустою.
5. Листопад зимі ворота відчиняє.
6. У листопаді голо в саді.
II рівень – складіть речення із словосполученнями і запишіть в зошит:
золотий ланцюжок, золота пшениця;
каштанове листя, каштанове волосся;
крилатий птах, крилата мрія.
Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
III рівень – складіть текст, використовуючи словосполучення:
стежина кличе, ліс дрімає, заховався боровик, причаїлись підберезники,шепоче листя, стрибають у кошик.
Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
Перевірка самостійної роботи.
I рівень – перша частина завдання самоперевірка, друга - фронтально;
II рівень – фронтальна перевірка;
III рівень – фронтальна перевірка.( Обговорити і визначити найкращу творчу роботу).
VІ Домашнє завдання.
Перший рівень ст. 58, вправа 127
Вивчити правило.
Другий рівень Вивчити правило. Виписати з художньої літератури 3 речення зі словами, вжитими в переносному значенні
VІ І Підсумок уроку.
Робота з таблицею Знаємо– Хочемо дізнатися - Дізналися
- Що нового дізналися ви на уроці?
- Як дізнатися, коли слово вжите в прямому значенні, а коли в переносному?
Що викликало труднощі?
- Над чим потрібно працювати?
- Яких нових, корисних знань набули?