Сюжетне заняття ( розвиток мовлення + казкотерапія )
в різновіковій групі
на тему: « В гостях у Казки»
Підготували: Юлія БАЖЕНОВА, вихователь інклюзивної групи
«Капітошка»
Мета: закріпити і поглибити знання дітей про українські народні казки, послідовність подій.
Освітні завдання: формувати вміння помічати помилки в казках та виправляти їх; відгадувати за ознаками казкових персонажів.
Розвиваючі завдання: розвивати та збагачувати словниковий запас, зв’язне мовлення, увагу, мислення, творчі здібності, уяву, кмітливість, почуття гумору, вміння передавати емоції, міміку, жести певного образу.
Виховні завдання: виховувати цікавість та любов до казок.
Попередня робота: читання та розглядання ілюстрацій до казок, проведення ігор: «З якої казки», «Добрий – злий», «Вгадай казкового героя», використання мнемотаблиць до казок, загадки, театралізація.
Матеріали і обладнання: декорації для казкової країни, аудіозапис казкових героїв (Котигорошко, солом’яний бичок, Івасик - Телесик), чарівна скриня, клубочок, ширма, кошик, миска з борошном, сова, капелюх для гри, карусель, казкові предмети, виготовлені з паперу (глечик, яйце, колосок, цеглинка, рукавичка), мовний матеріал, картинки для завдань, флешка, презентація.
Хід заняття:
Діти під музику проходять в групу і вітаються
Створення позитивного психологічного настрою:
Добрий день! (Стук у двері)
Вихователь: Ой, хтось стукає у двері, зараз подивлюся, хто прийшов?
Підходжу до дверей та отримаю велику коробку (сюрприз) від чаклунки Гінгеми. Малята підходять до коробки , відкриваємо а там каруселі і ми промовляємо слова:
Гей, барвисті каруселі,
Закрутіть нас хоч разок!
Щоб ми всі були веселі,
І потрапили у світ казок.
Вихователь: Каруселі річ весела,
Не побачиш тут сумних,
Та на наших каруселях,
Вже затих веселий сміх.
Вихователь: Ой, а чому карусель така сумна і не крутиться вона?
Чути голос:
Це тому, що в казковій країні сталася біда: в ній загубилися всі казочки. І тепер вони по вулицях блукають, дорогу додому сумні шукають. Треба виконати ряд завдань, щоб повернути їх, зібрати чарівні предмети і прикріпити їх до каруселі. А допоможе вам чарівний клубочок. Він вам буде вказувати дорогу.
В кошику лежить клубочок, які лежали в коробці Вихователь бере його в руки.
Вихователь: Малята , ну що вирушаємо казки рятувати і чарівні предмети збирати! Давайте промовимо слова і відправимось у подорож за клубочком:
Ти котись, котись клубочок
Попереду у лісочок.
Покажи дорогу нам.
Вихователь: Діти, ми потрапили до країни казок. Погляньте, як тут гарно!
Ой, куди це наш клубочок покотився? (до ялинки)
Стоїть ялинка з шишками. Під ялинкою ілюстрації .( відповіді до казок)
«Щоб дізнатися, які казки загубилися, вам потрібно відгадати загадки на шишках і показати картинки до них! За правильну відповідь ви отримаєте чарівний предмет.
Загадки:
Допоможе завжди вам,
І птахам, і дітлахам.
Він під деревом . сидить,
Добрий лікар… (Айболить)
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички. (Попелюшка)
Він веселий й незлобливий,
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш — П’ятачок.
До прогулянок він ласий,
Є на мед чутливий нюх.
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо… (Вінні Пух)
Втік із мультика дивак.
Як це трапилося, як?
Дуже просто, наче птах,
Полетів собі на дах. (Карлсон)
Вихователь: Молодці! Загадки відгадали! За правильні відповіді ми отримали ось цей чарівний предмет (за ялинкою вихователь знаходить чарівний предмет глечик, демонструє малятам і ложить його в кошик).
Ну, що вирушаємо в дорогу!
Промовляють слова
Ти котись, котись клубочок
По переду у лісочок, покажи дорогу нам.
Вихователь: Погляньте, куди це ми потрапили?
Стоїть скриня зачинена на замок. Звучить тиха музика. Вихователь присівши разом з дітьми біля скрині промовляють чарівні слова з відповідними рухами
Вихователь з дітьми (разом): Ось висить замок міцний,
Чарівний він – не простий!
Потягли ми на себе,
Покрутили, постукали
І відчинили!
Вихователь: Що ж в скрині? Ой! Та в скрині – кошик ! Малята цей кошик не простий, а музичний! Він озвучує героїв казок. Давайте присядемо на коврик і послухаємо.
Звучить пісенька Котигорошко
Вихователь: Діти, хто це?
Діти: Це Котигорошко!
Вихователь: А, яким вам видається Котигорошко?
Діти: Великий, добрий, сміливий.
Звучить пісенька Солом’яного бичка.
Вихователь: А це хто?
Діти: Це солом’яний бичок?
Вихователь: А, що зробив бичок у казці?
Вихователь: Бичок який? (відповіді дітей)
Звучить пісенька Івасика Телесикак
Вихователь: А це хто?
Діти: Це Івасик Телесик!
Вихователь: Івасик, який? (відповіді дітей).
Розповідають, що він сміливий та розумний.
Вихователь: Молодці! Завдання зі скрині виконали! Отримуємо чарівний предмет( в скрині знаходиться чарівний предмет цеглина). То ж мандруємо за чарівним клубочком далі.
Діти разом з вихователем промовляють слова:
Ти котись, котись клубочок
По переду у лісочок.
Покажи дорогу нам.
Клубочок прикотився до пеньочка. На пеньочку стоїть миска з борошном.
Вихователь: Малята, а що це таке?
Діти: Миска з борошном.
Вихователь: А, як ви вважаєте, що можна зробити з борошна?
Вихователь: Діти, а взагалі навіщо людям потрібне борошно?
Звучить музика. Вхід Колобка
Колобок: Добрий день, малята! Як я радий вас бачити!
Вихователь з дітьми: Добрий день!
Вихователь: Діти, ви впізнали цього казкового героя?
Діти: Так. Це Колобок.
Вихователь: А з якої він казки?
Діти: З казки «Колобок».
Колобок: Я веселий Колобок. Люблю співати, грати та танцювати. Тож пограйте разом зі мною. В мене є ось такий капелюх.
Гра « Чарівний капелюх»
Діти стають у коло і промовляють слова:
Ми всі бігали, стрибали
І у різні ігри грали.
Ну мо стали всі у коло,
Обернулися навколо.
Тихо, тихо зупинись.
Закрий очі, не дивись.
Всі заснули?
А- я-я!
Хто зник швидко, відгадай!
Колобок: Дякую малята! Як весело з вами! А на згадку про нашу дружбу хочу подарувати вам ось цей чарівний предмет (колосок). А куди ви йдете?
Діти: Казки рятувати!
Колобок: Візьміть і мене із собою!
Вихователь і діти: Ходімо з нами!
Промовляння чарівних слів
Малята йдуть по доріжці, клубочок зупинився біля дерева, де сидить Сова.
Вихователь: Мудра Сова все знає. Можливо вона підкаже, що робити. Вся інформація на флешці у Мудрої Сови. Ну, що допоможемо ? Увага на екран!
Дидактична гра: « Впізнай казку»
(«Троє поросят», Маша і ведмідь», «Колосок» та ін.).
Дидактична гра: «Добрий – злий»
(за допомогою смайлів діти визначають, який герой: добрий, злий та ін.)
Вихователь: Молодці малята! От і допомогли сові. А за це нам сова дарує чарівний предмет (яйце).
Ну, що вирушаємо далі.
Промовляння чарівних слів.
Клубочок прикотився до дверей.
Звучить музика. Виходить із-за ширми чаклунка Гингема.
Гингема: Хто тут шумить і турбує мене, могучу чаклунку Гингему!
Вихователь: Вибачте, будь ласка, ми не хотіли Вас турбувати! Ми просто подорожували!
Гингема: Я вас не запрошувала сюди! Ви порушили мій спокій! За це я зараз перетворю вас у малих гидких мишей і ви назавжди залишитесь у моєму царстві.
Вихователь: Ні, ні! Ми цього не хочемо! Ні шановна чаклунка, нам не можна залишатися, нас чекатимуть дома!
Гингема: Ну добре, тоді я проведу для вас випробування. Якщо ви впораєтесь, тоді я вас відпущу. А якщо ні, тоді залишитесь.
Ви готові? Діти: Так!
Гингема: І так вам потрібно виправити помилку у казці.
Дидактична гра « Виправ помилку»
Гингема: Молодці! І з цим випробуванням впоралися! Добре, відпускаю вас. А на згадку про мене візьміть ось цей чарівний предмет (Рукавичка).
Гингема залишається в групі, разом з колобком. Сидять на стільчиках.
Вихователь: Ну малята молодці! Всі ви добре попрацювали і всі чарівні предмети зібрали. А зараз часу не гайте, до каруселі вирушайте.
Звучить музика. Діти підходять до каруселі і прикріпляють чарівні предмети.
Дидактична гра «Кому належить цей предмет»
Вихователь: Малята, давайте спробуємо чи працюють каруселі.
Промовимо слова:
І зраділи каруселі,
Закружляли в ясний день,
На веселих каруселях
Ми співатимем пісень.
Вихователь: Діти ми старанно попрацювали, допомогли мешканцям казкової країни! Що найбільше вам сподобалося в нашому подорожі? (відповіді дітей) Але нам час вирушати. До побачення! До нових зустрічів!
Діти під музику виходять з групи.