Користувацький вхід

Харчування і здоров'я. Тренінг для учнів 8-9 класу

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


0

Тренінг для учнів 8-9 класу з теми «Харчування і здоров'я»

Тривалість – 2 години.

1. Повідомлення плану роботи, корекція.
2. Знайомство (асоціації до літер свого імені).
3. Очікування: «Кошик».
4. Правила: кожен учасник повинен написати 3 правила, що можуть забезпечити комфортні умови і хороші результати роботи на даному занятті. Потім об’єднання в пари, 4, 8. В кожній групі обговорення і відбір 3 правил, що влаштовують кожного (по 1 хв.). створення спільних правил.

Харчування і здоров’я.

Мета: формувати в учнів поняття про раціональне харчування, сприяти активному усвідомленню необхідності берегти здоров'я; вдосконалити навички аналізу, вміння працювати в групах, оцінювати інформацію; виховувати почуття відповідальності за збереження здоров'я.
Обладнання: папір формату А2, клейкі папірці, картки з зображеннями фруктів (яблуко, груша, ківі, апельсин) – за кількістю учасників, кольорові фломастери, маркери.
Хід заняття.
Для проведення тренінгу з класу потрібно забрати зайві парти, стільці розставити по колу. Бажано мати фліп-чарт. Тема заняття записана на дошці.
І. Повідомлення теми і мети тренінгу:

Тільки-но прийшов зі школи –
Поспішаю вже до столу,
Бо зі школи довгий шлях ,
300 метрів, просто жах!
Щоби скоротить дорогу
Взяли з другом по хот-догу.
Ми їх на ходу жували,
«Пепсі-колу» попивали.
Та бурчить у животі…
Знаю – вдома на плиті
Плов лишився від сніданку
(готувала мама зранку,
Й наказала: «Пам’ятай,
В холодильник заховай!»).
Та підвів мене будильник,
Де ж згадать про холодильник!
Поки гріється обід
Хоч чайку напитись слід,
Ще й халвою закусити.
Зразу ж телика включити,
Бо дивитись бойовик
Я з тарілочкою звик.
Зникла їжа із тарілки,
Я й не зчувсь, як схрумав стільки!
Любі друзі, поясніть,
Чом мене живіт болить?

Дати відповідь на це запитання нам допоможе сьогоднішнє заняття.
У збереженні здоров'я не останнє місце займає харчування. Давайте з’ясуємо, для чого ми їмо. «Вправа «Незакінчене речення»: Ми їмо, щоб…
- А які чинники впливають на вибір їжі?
- Чи існують у вашій родині певні стереотипи харчування?

ІІ. Мотивація: виробляючи у собі вміння самостійно приймати рішення, ви зможете правильно вибирати продукти, вживати лише корисну їжу. Давайте з’ясуємо, чи правильно ви харчуєтесь?
Тест
Я називатиму правила раціонального харчування. Якщо ви завжди дотримуєтесь цього правила, поставте собі 2 бали, якщо тільки іноді – 1 бал, якщо зовсім не дотримуєтесь – 0.
1. Їжу вживати 3-4 рази на день, у певний час, не частіше, ніж через 3-4 години.
2. Пережовувати їжу повільно і ретельно.
3. Ввечері не пити міцний чай, каву.
4. Цукор замінити медом, фруктами, ягодами.
5. Білий хліб їсти якомога рідше, а житній частіше.
6. Намагатися обходитись без солі.
7. Воду пити невеликими порціями.
8. Їжа має бути свіжо приготовленою, не надто гарячою чи холодною.
9. Сідати за стіл тільки тоді, коли хочеться їсти.
Оцінка результатів: якщо сума балів дорівнює 18 – харчування повністю відповідає вимогам до раціонального харчування, 16-17 - близьке до правильного, 10-15 – задовільне, менше 10 – незадовільне.

Вправа – криголам: «Я вмію смачно приготувати… Це здорово!»

ІІІ. Робота в групах.
Існують певні рекомендації щодо того, як потрібно харчуватись. Зараз ми об’єднаємось в групи, кожна група одержить певну інформацію. Протягом 5 хвилин опрацьовуємо одержаний матеріал, а потім спробуємо поділитись своїми знаннями з членами інших груп. Позначте правила, яких ви дотримуєтесь, галочкою, найбільш важливі на вашу думку – знаком оклику, сумнівні – знаком питання. Об’єднання в групи – «фруктовий салат».
1. Найголовніше – максимальна розмаїтість їжі, що забезпечує надходження в організм усіх необхідних поживних речовин.
2. Не робіть з їжі культу, але не ставтеся до неї зневажливо.
3. Слід обрати, залежно від індивідуальних особливостей, найбільш придатний для себе раціон. Дієта, що підходить вашій подрузі, для вас може виявитись зовсім невідповідною.
4. Прислухайтеся до своєї інтуїції, яка підказує вам, що потрібно для організму в даний момент.
5. З-за столу треба вставати з відчуттям, що ви могли б ще щось з’їсти.
6. Необхідно підбирати раціон залежно від кліматичних і сезонних умов. Влітку краще орієнтуватися на холодну їжу (кімнатної температури), взимку – на помірно гарячу. Навесні та влітку в раціоні слід збільшувати частку рослинних продуктів, навесні і восени споживати більше білків та жирів.
7. Якщо вам через якісь причини довелося з'їсти щось, що ви вважаєте для себе шкідливим, поставтеся до цього спокійніше не лайте себе. У цьому випадку самокритика принесе більше шкоди для організму, ніж з’їдене.
8. Дуже важливо їсти свіжоприготовлену їжу. Рекомендується готувати тільки на один раз, тому що якщо їжа постоїть кілька годин, у ній починаються процеси гниття та бродіння.
9. Поступовий перехід на мало білкову та низькокалорійну їжу може істотно поліпшити здоров'я і продовжити життя.
10. Намагайтеся під час прийому їжі, з одного боку не відволікатися (на газети, книги, телевізор), а з іншого боку, не зациклюватись на їжі, не ставати її рабом.
11. Позитивний емоційний фон під час їжі дуже корисний. У той же час дуже погано впливають на процеси травлення негативні емоції, переживання, з’ясування стосунків.
12. Намагайтеся ретельно пережовувати їжу.
13. Бажано їсти тільки тоді, коли є почуття голоду. Насправді ми часто їмо тому, що шлунок звик до наповненого стану. Як критерій справжнього почуття голоду пропонується такий: бажання з’їсти шматочок черствого чорного хліба.
14. Приказка «Сніданок з’їж сам, обід розділи з другом…» не зовсім відповідає істині. Наш організм після нічного відпочинку не потребує великої кількості їжі. Тому зранку можна обмежитись легким сніданком.
15. Бажано дотримуватися правил сполучуваності продуктів.
16. Намагайтеся обмежити кількість продуктів, багатих на холестерин.
17. Найкраще вживати ті овочі й фрукти, що ростуть у вашому регіоні.
18. Пийте води не менше, ніж 1,5 літра на день.
19. Вечеряти рекомендується не пізніше, ніж за 2 години до сну. В ідеалі до моменту засинання шлункове травлення повинне закінчитись і їжа в основному має перейти в кишечник.
20. Бажано виключити чи обмежити вживання десертів. Солодке після прийому основної їжі викликає бродіння в шлунково-кишковому тракті.
21. У процесі теплової обробки продуктів, як правило, багато втрачається корисних речовин, але чистого сироїдіння потрібно уникати. Ідеальне співвідношення між сирою їжею і вареною – 70% і 30%.
22. Після їжі небажано відразу братися за роботу, тим більше важку. Краще хвилин 20-30 відпочити, але не спати.
23. З м’ясною їжею потрібно вживати якомога більше зелені й овочів, але не картоплі та макаронів.
24. Не рекомендується їсти в стані втоми, перед роботою, коли ви змерзли чи перегрілися, стурбовані, схвильовані, повні страху чи гніву, при болях і лихоманці.

Рухавка «Ми йдемо полювати на лева».

Після обговорення правил раціонального харчування ми об’єднаємося в нові групи (за малюнками фруктів). Крім раціонального, відомі інші види харчування: роздільне, дієтичне, вегетаріанське, пісне. Всі ці види харчування мають свої переваги і недоліки. Групам дається наступне завдання: переконати членів інших груп, котрі виступатимуть опонентами, що «їхній» тип харчування – найкращий. На підготовку відводиться 10 хвилин.

Рухавка «Австралійський дощ».

ІІІ. Підведення підсумків. Притча про крамницю бажань.
Одній жінці приснився дивний сон. На вулиці незнайомого міста – крамниця з вивіскою: «Тут здійснюються ваші мрії». Заходить жінка до крамниці, а за прилавком – сам Господь Бог. Жінка запитала:
- Чи справді я тут можу одержати все, чого забажаю?
- Звичайно!
– Тоді я хочу здоров'я собі і своїм близьким, успішну кар’єру, хороших друзів, достаток…
Бог простягнув жінці малесеньку торбинку.
- Як, я хочу так багато, а торбинка така маленька? Невже все це там помістилось?
- Хіба ти не знаєш? Ми продаємо лише насіння, а що з нього виросте – залежить лише від тебе.

- Який висновок з цієї притчі ми можемо зробити відповідно до теми сьогоднішнього заняття? (висловлювання по колу).
- Яких правил роботи ми дотримувалися сьогодні найкраще?
- А які правила найчастіше порушувались?
- Чи справдились ваші очікування від заняття? (Перемістити свої стікери з очікуваннями на плакаті з зображенням пагорба, висловлювання щодо здійснення очікувань).

Рефлексія: на стікерах 2-х кольорів вказати, що сподобалось і що не сподобалося на даному занятті.

Завершення тренінгу: стати в коло, взятися за руки і проказати тричі: «Хай нам завтра пощастить!»

Резервні вправи: рухавки «33», «Будиночки», «Молекули».

Автор: 

Підготувала вчитель
Іваннівської ЗОШ І-ІІ ст.
Дубенського р-ну Рівненської обл.
Десятник Олена Іванівна

Пов'язані сторінки: 

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі