Конспект заняття з валеології
для дітей 5-го року життя
Тема: «Країна здорових зубів»
Мета: дати уявлення про продукти, корисні для зубів і про ті, що сприяють
розвитку їх захворювань. Закріпити вміння правильно чистити зуби,
розповісти про засоби індивідуальної гігієни. Формувати бажання бути
здоровим і охайним.
Обладнання: театральна ширма, іграшковий ведмедик, зубні щітки, зубна паста, картинки із зображенням продуктів.
Хід заняття
У гості до дітей приходить Лікар (вихователь).
Лікар:- Добрий день, малята! Сьогодні у нас буде свято чистоти та міцного здоров'я. Ми, зубні лікарі (стоматологи), хочемо, щоб у вас були білі міцні зубки. А для чого потрібні зуби?(Щоб їсти). Правильно. І ми повинні навчитися доглядати за ними. Чи не так?
Голос з-за ширми:
- Навіщо? Це не обов'язково.(Над ширмою, позаду вихователя-лікаря з'являється іграшкове ведмежа)
Лікар: - Хто сказав «не обов'язково»? А ти хто такий?
Мишко: Я....Я- ведмежатко. А звуть мене Мишко.
Ведмедик: - Добридень!
Лікар: - Сьогодні у нас свято здоров'я. І ми запрошуємо тебе взяти в ньому участь. Ти згоден?
Ведмедик: Так, звичайно! Давайте швидше підемо на свято, я дуже люблю свята.
Лікар: Зачекай, зачекай. Для того, щоб бути його учасником, ти повинен відповісти на мої запитання самостійно, без підказки. Перше запитання: коли потрібно чистити зуби?
Ведмедик: Яке просте запитання! Зуби чистять, коли йдуть у гості..., тобто у кіно, коли свято, ось.
Лікар: Хто скаже малята, коли треба чистити зуби?(Відповіді дітей: коли лягаєш спати, - ввечері. І вранці після сніданку, щоб зуби одразу після їжі стали чистими. Це роблять щіточкою).
Ведмедик: А як це?
Лікар: А зараз ми проведемо дослід і побачимо, як треба правильно чистити зуби. Ось у мене гребінець, це ніби наші зуби. Між ними я поклала вату - це залишки їжі. А тепер, Сергійку, візьми зубну щітку і проведи нею по зубчиках гребінця вперед-назад декілька разів. Бачиш, вата як була між зубчиками, так і залишилась. А тепер хтось із діток проведе зубною щіткою від верху гребінця, ніби від ясен до краю зубчиків. Дивіться, вся вата, що була між зубчиками гребінця, знялась, гребінець став чистим. Так зубна щітка знімає бруд і з наших зубів, тільки треба нею правильно користуватися. Дитина: Треба чистити зуби спереду і ззаду, зверху вниз, знизу вгору, а потім з боків.(Показує основні рухи).
Лікар: Зрозумів Мишко? Наступне запитання: а чим чистять зуби?
Ведмедик: Знаю, знаю! Варенням...Ні? Медом?...Ні? Ну тоді цукерками! Теж ні?
Лікар: Неправильно. Чим чистять зуби діти?(Діти називають пасту. Це:«Чебурашка», «Апельсинова», «Мийдодір», «Дитяча» та ін.)
Ведмедик: Покажіть, лікарю, пасту. Зараз я сам спробую почистити (ніби куштує).Ой смачна ж! Як повидло!
Лікар: Що ти робиш, Мишко! Їсти її не можна, нею тільки чистять зуби. Після чищення рот ополіскують водою.
Ведмедик: Дякую, лікарю, дякую малята, тепер я багато знаю (виходимо на фізхвилину).
Л: Тоді ходімо на свято.
На початку для порядку
Проведемо ми зарядку.
(ритмічна гімнастика, проводиться під музичний супровід )
Лікар: Молодці, малята, ви добре виконували вправи, бо знаєте що тільки у здоровому тілі - здоровий дух і здорові зуби! Чи знаєте ви про користь гігієни та фізкультури?
І. Вірш «Хвора киця» Т. Лисенко.
2. «Після сніданку»
Миєм ручки, зубки, личка –
Це корисна, добра звичка.
Чистота і рух несуть
Нам здоров'я і красу.
Будьмо всі охайні, чисті,
Як роси в саду намисто.
Про здоров'я завжди дбаймо.
Стан його оберігаймо.
3. Зубки той здорові має,
Хто горішки не кусає.
В руки візьмеш молоток
По горішку тук-тук-ток.
4. Діти на усій землі
Чималенькі і малі
Знають правила прості:
Треба жити в чистоті!
5.Умиватись чисто з милом,
Щоб усі тебе любили,
Мити руки, ноги мити
І охайними ходити,
Зубки зранку начищати
Й перед тим як лягти спати.
6.Стригти нігті на руках
І, так само, на ногах.
За собою слідкувати
Коси, чубчик причесати.
7.Та завжди любити воду
Щоб хорошу мати вроду,
Завжди мило полюбляти,
Щоб здоров'я добре мати.
8.Всі ці правила прості.
Знадобляться у житті.
І не можна їх забути,
Щоб завжди здоровим бути.
9. Тож дорослі і малі
В кожнім місті і селі
Їх виконують завжди
Щоб не трапилось біди.
А тепер пригадайте прислів'я, які ви знаєте.
- «Медок солодкий в міру».
- «Здорові зуби і камінь їстимуть».
- «Солодко їсться та погано спиться».
- «Здорові зубки - запорука здоров'я».
Бачу вірші та прислів'я ви добре знаєте. А чи вмієте відгадувати загадки? Чи
знаєте, які предмети допомагають нам завжди бути чистими, охайними та
здоровими? Зараз перевіримо.
Загадки
І.Не годує, не поїть, а здоров'я дарує (фізкультура).
2. Повний хлівець білих овець (зуби).
3. Пластмасова спинка, жорстка щетинка, з пастою дружить, нам вірно служить(зубна щітка).
4. Живу у тюбику я - корисна і запашна (зубна паста).
5.Миєш личко - лізе в очі, в миску вислизнути хоче,
Якщо з лісу, - то суничне, з квітника уже гвоздичне.
Вимиває бруд, чорнило, запашне, рожеве (мило).
Вікторина «Правила запам'ятай, дуже швидко відповідь дай».
1. Навіщо декілька разів на день чистити зуби?
2. Чи можна їсти лише солодощі?
3. Чому не можна смоктати бурульки?
4. Не чисть зуби і не вмивайся?
5. Чи можна пити дуже гарячий чай?
6. Фрукти та овочі можна їсти немиті?
7. Чому ти не хочеш дружити з мікробами?
8. Де живуть мікроби?
Лікар: А зараз діти ви повинні знайти картки із зображенням того, що корисно для зубів (діти вибирають картинки із зображенням того, що корисно для зубів (овочі, фрукти, молочні продукти).( картинки виставляють на фліпчарті).
Лікар: Практична вправа «Чисті зубки». Діти за допомогою щітки показують, як треба чистити зуби. В групі чистять зубки.
Тренінг: «Як доглядати за зубною щіткою».
Лікар хвалить дітей , за те, що вони вміють добре доглядати за своїми зубами, зичить їм рости добрими і веселими.