ВІДДІЛ ОСВІТИ АПОСТОЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Середня загальноосвітня школа с. Мхайлівка
Підготувала:
вчитель математики Михайлівської ЗШ І-ІІІ ступенів
Зубик Лариса Володимирівна
с. Михайлівка
2016-2017н.р.
УРОК-ПРАКТИКУМ
ТЕМА: Елементи математичної статистики.
МЕТА: 1) поглибити знання учнів про предмет вивчення математичної статистики та домогтися засвоєння змісту понять: вибіркова сукупність (вибірка), статистичний ряд, об'єм вибірки, частота вибірки, відносна частота вибірки; працювати над формуванням умінь, подавати статистичні дані у вигляді таблиць; знаходити центральні тенденції вибірки: середнє значення, моду, медіану; будувати гістограми та графіки (полігон частот); закріпити вміння роботи з прикладною програмою Microsoft Office Excel 2) розвивати способи і прийоми мислення, індивідуальні здібності учнів, пізнавальні інтереси; навички роботи за комп’ютером 3) виховувати самостійність, уміння досягти мети, культуру математичного мовлення, інтерес до предмета, сприяти формуванню здоров’язберігаючої компетентності учнів.
ТИП УРОКУ: застосування знань, вироблення вмінь.
ФОРМА ПРОВЕДЕННЯ: групова робота (робота в парах)
НАОЧНІСТЬ ТА ОБЛАДНАННЯ: опорний конспект, роздатковий матеріал, демонстраційна модель «Асоціативний кущ», картки із системою нарахування балів, що переводяться в оцінку за 12-бальною системою, для оцінювання роботи учнів за правильно виконане практичне завдання; комп’ютери, прикладна програма Microsoft Office Excel
ХІД УРОКУ:
І. Організаційний момент: перевірка готовності учнів до уроку, налаштовування до розумової праці.
ІІ. Перевірка домашнього завдання: перевірка наявностіі виконаного дома-шнього завдання (дані статистичних досліджень для обміну інформацією між сформованими, на підготовчому етапі, групами учнів класу.
IIІ. Формулювання мети i завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності учнів: нагадування учням теми мину-лого уроку (ознайомлення з наукою, за допомогою якої розв'язуються найважливіші проблеми в житті суспільства не лише охопленням картини певного питання, а й плануванням необхідних дій на майбутнє – математичною статистикою) з усвідомленням того, що подання та обробка інформації, отриманої за результатами досліджень статистичних даних та практичних висновків можна одержати, використовуючи комп’ютерні технології, таким чином підводячи учнів до формулювання мети та завдань уроку-практикуму.
IV. Актуалiзацiя опорних знань
Запитання фронтальної бесіди
1. Що таке математична статистика?
2. Що називають математичними спостереженнями?
3. Що таке вибіркове статистичне спостереження?
4. Що називають вибіркою?
5. Що таке вибіркова сукупність?
6. Що таке статистичний ряд?
7. Що таке статистична таблиця?
8. Що таке варіанта; варіаційний ряд?
9. Що називають частотами?
10. Що таке відсоткове відношення? (відношення двох чисел виражене у відсотках )
11. Що називають відносною частотою?
12. Назвати способи подачі статистичних даних. (Дані спостережень зручно подавати у вигляді таблиць та графічних зображень. Для графічних зображень можна використовувати різні івиди діаграм - кругові, лінійчаті, та графіки).
13. Усні вправи:
1. Дано вибірку: 2; 2; 2; 3; 3; 3; 3; 3; 4; 4; 4; 4; 4; 4; 5; 5; 5; 5; 5; 6.
Приклад 1. х1 = 2; х2 = 3; х3 = 4; х5 = 5; х6 = 6 - … вибірки (варіанти);
склдасти з вибірки варіаційний ряд (2; 3; 4; 5; 6);
вказати об’єм вибірки (20)
Приклад 2. Чому дорівнює частота варіанти х1 (дорівнює 3); варіанти х2 (дорівнює 5); варіанти х3 (дорівнює 6); варіанти х4 (дорівнює 5); варіанти х5 (дорівнює 1).
Приклад 3. Як порахувати відносні частоти варіантів? (знайти відношення двох даних чисел і «х100%»): варіанти х3 = 30%, варіанти х5 = 5%,
х1дорівнює = 15%; х2, х4 дорівнюють = 25%;
Приклад 4. Вказати моду, розмах вибірки та медіану:
1) вибірки: 2; 3; 3; 4; 5; 7; 7; 7; 9 (мода7; розмах в.(9-2=7));
2) вибірки: 2; 2; 3; 3; 3; 4; 4; 4; 4; 5; 6 (медіана 4)
2. За якими формулами обчислюються середні значення:
- середне арифметичне чисел (m);
(частка від ділення суми чисел на кількість доданків)
- середнє геометричне чисел (g);
(корінь, степінь якого дорівнює кількості чисел,
із добутку даних чисел)
- середнє гармонійне чисел (h)
(Слід пам’ятати, що середнє гармонійне
додатніх чисел не більше за середнє геометричне)
Приклад 5. Знйти: середне арифметичне чисел: 8, 12, 10, 10, 9, 10, 11
(8 + 12 + 10 + 10 + 10 + 9 + 11)/7=10;
Знйти: середнє геометричне чисел: 10, 10, 120
3√120*10* 10= 103√12
4. Вказати за малюнками полігон частот та гістограму?
Одержану ламану називають полігоном частот.
Одержану діаграму називають гістограмою.
V. Осмислення змісту і послідовності виконання завдання:
Статистика, як правило, має справу з масовими явищами, які охоплюють тисячі або мільйони досліджуваних об’єктів. Согодні на уроці буде розглянутий приклад, який охоплює дослідженням 102 об’єкти - учні нашої школи, яке було проведено під час підготовчого етапу з метою отримання інформаційних даних, щодо стану здоров’я учнів 1-4 кл., 5-8 кл. та 9-11 кл. по Михайлівській ЗШ І-ІІІ ступенів. Тема дослідження: «Турбота про здоров’я – найважливіша праця для людини».
Для реалізації дидактичної мети уроку учні ознайомлюються із алгорит-мом виконання практичного завдання:
- провести обмін інформацією для обробки статистичних даних та підве-дення висновків за даними досліджень із теми вцілому;
- робота на комп’ютерах:
1) скласти варіаційний ряд вибірки, визначити об’єм вибірки;
2) подати статистичні дані у вигяді статистичної таблиці розподілу вибірки, вказати частоту та відносну частоту;
3) знайти центральні тенденції вибірки: середнє значення, моду, медіану;
4) за даними статистичного дослідження побудувати гістограму та полігон частот;
5) провести самооцінювання рорботи за системою нарахування балів, що переводяться в оцінку за 12-бальною системою.
VІ. Самостійне виконання учнями завдання під контролем і допомогою вчителів математики та інформатики (з узагальненням та оцінюванням уч-нями результатів виконання практичного завдання).
VІІ. Підведення підсумків уроку.
За результатами статистичних досліджень можна прийти до висновку, що майже у кожного другого школяра нашої школи виявлено хронічне захворювання. Здоров’я – одне з основних джерел щастя, радості, вашого повноцінного життя. Сприяти здоровому способу життя, активним заняттям фізичною культурою і спортом. Зміцнення здоров'я - потрібно людині для формування своєї фізичної досконалості та розвитку моральних якостей. Адже від вашої життєдіяльності, залежатиме ваше духовне життя, світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра у власні сили. Стародавній лікар і філософ Авіцен стверджував: «Головним скарбом життя є здоров’я, і щоб його зберегти, потрібно багато що знати». Тож давайте пригадаємо основні здров’язбері- гаючі фактори, що є підґрунтям для формування умінь і навичок, які допомагають людині підтримувати власне здоров’я (учні почерзі створюють на дошці «Асоціативний кущ: «Турбота про здоров’я – найважливіша праця для людини»»).
- Шановні учні, мені хотілося, щоб на уроці ви не тільки усвідомили, що вивчає наука математична статистика, навчилися найпростішим способам подання та обробки інформації, отриманої в ході розвязування прикладних задач, а і зрозуміли те, що одним із пріоритетних завдань кожного учня - виховання здорового способу життя та культури поведінки. Іншими словами: відповідальне ставлення до власного здоров’я – збереженя найбільшої цінності у житті людини.
Тож ліричною нотою хочу закінчити наш урок, прочитавши вірш -звернення вашої ровесниці до своїх однолітків, у минулому учениці нашої школи Горб Катерини.
Здоров’я – це є радість і краса,
Але якщо його не берегти,
Зника воно, як вранішня роса,
До лікаря потрібно нам іти.
Вживати починемо таблетки і мікстуру,
Потрібно багато нам вітамінів,
Треба збивати температуру,
Немало в здоров’ї буває проривів.
На лікування треба кошти й час,
Любіте спорт і фізкультуру!
З здоров’ям вашим буде все гаразд
І гарними будуть постава й статура.
Здоров’я – це є розкіш для людини,
Найбільша цінність у житті.
Як є здоров’я день при днині,
Можливість є йти до мети.
Гартуй свою волю! Гартуй своє тіло!
Виконуй зарядку щодня!
І будеш веселим і будеш щасливим
Багатство твоє - це життя.
VІІІ. Домашнє завдання (записано на дошці):
Повторення теорії за опорними конспектами розділу IV.
Виконання письмових вправ: завдання для самоперевірки (І рівень; ст.199),
завдання для самоперевірки (ІІ рівень; ст. 200).
Автор: Ю. І. Мальований та інші «Алгебра 9 калас» 2009 рік
Ю.І. Мальований та інші "Алгебра 9 клас"2009р.
О.М. Роганін Майстер-клас "Алгебра 9 клас" (плани-конспекти уроків)