Тема. Невидимі ланцюги в осінньому лісі.
Мета: розширити знання учнів про взаємозв’язки між неживою природою, рослинами і тваринами восени; навчати міркувати, порівнювати, робити висновки; розвивати вміння складати ланцюги живлення у природі; закріпити вміння складати найпростіші ланцюги живлення; формувати вміння аналізувати об’єкти природи, встановлювати взаємозв’язки між ними; виховувати бережливе ставлення до тварин на основі осмислення взаємозв’язків між ними спираючись на життєвий досвід; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
На мене уважно подивіться
І легенько посміхніться.
2. Синоптична хвилинка
- Яка зараз пора року7
- Який місяць?
- Яке число?
- Який день тижня?
- Яке небо сьогодні?
- Чи були сьогодні опади?
- А яке явище природи ми спостерігали вранці?
ІІ. Перевірка домашнього завдання
- Які осінні турботи у людей?
ІII. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
Послухайте вірш і скажіть: про які зміни в неживій природі сказано у вірші?
Вірш «Осіння пора»
Осінь прийшла,
Дощ принесла,
Короткий день
І гриб під пень.
Голі кущі,
Теплі плащі,
Жовті листки,
Ясні зірки.
- Як вплинули зміни, що сталися восени в неживій природі, на життя рослин? (Похолодання, затяжні дощі, часті вітри вплинули на рослини: змінилося забарвлення листя, потім воно почало опадати.)
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ви ще більше дізнаєтеся про взаємозв’язки між неживою природою, рослинами і тваринами восени. Подумайте і скажіть, навіщо нам вчити дану тему. ( Щоб показати взаємозв’язок у природі).
— Пригадайте, як пов’язана між собою нежива і жива природа.
Розрізняють природу неживу і живу. Нежива природа — Сонце, Місяць, Земля, зорі, вода, каміння, повітря. Жива природа — людина, тварини і рослини, гриби.
Усе живе росте, дихає, живиться, дає потомство і вмирає.
У природі все пов'язане
Поміркуй сам: сонячне світло, тепло, вода, повітря необхідні всьому живому. Отже, жива природа не може існувати без неживої. Але жива природа впливає на неживу. Наприклад, рослини очищають повітря тощо.
Рослини і тварини також пов'язані між собою. Як? Рослинами живляться миші, зайці, бобри та інші тварини. Так, бобри поїдають кору осики, верби. Охоче їдять очерет, латаття біле, глечики жовті. Насінням рослин живляться птахи.
А тварини? Багато тварин розносять плоди рослин. Ти, мабуть, бачив, як до хвоста чи вуха собаки причепилися сім'янки череди, реп'яшка, летючки кульбаби. Собака лапою їх вичеше. На тому місці виростуть нові рослини.
— Вам відомо, що без неживої природи — сонячного світла, тепла, води, повітря — не можуть жити рослини, тварини, люди. Доведіть, що жива природа впливає на неживу природу
IV. Вивчення нового матеріалу
3.Читання екологічної казки.
- Уважно послухайте і скажіть, з якою метою я прочитала казку і що вона доводить.
В одному селі жив хлопчик, звали його Олексійко. Йому минуло 8 років. Він ходив до школи, а у вихідні гуляв з татом у лісі, або біля річки недалеко від села. Часто грався у лузі за будинком. Там росла трава, було багато квітів. А скільки незвичайних мешканців жило в них! Хлопчику дуже кортіло дізнатися, про що вони дзижчать і пищать, розповідають один одному. А ще він хотів знати, навіщо в природі так багато тварин, яка з них найпотрібніша.
Одного разу Олексійко заплющив очі і побачив фею. Вона підійшла до нього і, простягнувши паличку, сказала:
-Бери, вона чарівна. Якщо ти забажаєш чого-небудь, махни тричі і все здійсниться.Сказавши це, фея зникла. Олексійко дуже зрадів, адже тепер він може дізнатися, хто з тварин найпотрібніший.
-Піду я до річки,- подумав хлопчик. Першою, кого він побачив, була зелена жаба.
-Ось вона нікому не потрібна, - сказав хлопчик і махнув палицею. Жаби зникли, але відразу з’явилися хмари комарів. Тільки хлопчик хотів сховатися від них, як з усіх боків почали злітатися чаплі. Вони були голодні і шукали жаб.
- Виявляється, без жаб мешканці річки ніяк не можуть обійтися,- сказав Олексійко і повернув їх у водяний «будинок».
-Так,- подумав Олексійко,- виявляється, все не так просто. А ось без комарів точно нічого не трапиться, адже вони тільки докучають і кусаються. Він хмахнув паличкою, і комарів наче й не було. Але що це ? Усі жаби закричали, запищали бабки й ластівки. Хлопчик згадав, що без комарів вони загинуть – це їхній корм.
- Виходить, навіть комарі комусь потрібні!- здивовано сказав хлопчик. Хотів Олексійко піти в ліс, але передумав. Адже там все так само! Тепер він зрозумів, що в природі все важливе. Не стане когось одного, то погано стане всім: тваринам, рослинам, людям.
4.- Поміркуйте, чи зможуть жити лисиці, якщо не стане мишей?
-Чи зможуть існувати миші, якщо зникнуть рослини?
Отже, тварини живляться рослинами, або іншими тваринами, тобто пов’язані між собою, тому вчені кажуть, що живі організми з’єднані у ланцюги живлення.
- Спробуйте пояснити, як розумієте значення слова ланцюг.
Ланцюг – ряд з’єднаних між собою ланок. Саме в такий ланцюг тісно з’єднані між собою живі організми.
Отже, зробимо висновок: що станеться, якщо зникне одна із ланок живлення?
1. Робота за підручником (с. 57–59).
— Рослини і тварини також пов’язані між собою. Птахи, звірі живляться насінням і плодами рослин. Вони розносять плоди і насіння на далекі відстані і сприяють поширенню рослин у природі. Є тварини, що їдять інших тварин. Наприклад, лисиці полюють на зайців. Для вовків гарна здобич — козулі. Як називають зв’язки між живими організмами?
— Розгляньте малюнки на с. 58. Наведіть приклади ланцюгів живлення.
— Запам’ятайте, ланцюг живлення починається з рослини.
— Спробуйте самостійно навести приклади ланцюгів живлення у природі.
— Розкажіть про ланцюги живлення в осінньому лісі.
Перевір себе
— Розглянь малюнок (с. 59). Розкажи про ланцюг живлення: насіння клена — мурашка — їжак.
— Склади ланцюг живлення в осінньому лісі. Поясни твердження: «У природі все пов’язане».
Підсумок. У природі між собою пов’язана нежива і жива природа, рослини і тварини, різні тварини.
3. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Станем струнко! Руки в боки!
Пострибаєм, як сороки,
Як сороки-білобоки!
Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!
А тепер, як жабенята
Хочем трохи пострибати,
Ква-ква-ква! Ква-ква-ква! –
Щоб спочила голова.
4. Рубрика «Жива природа у задачі».
Задача. Доросла зозуля за 1 хвилину може з’їсти 10 гусениць. Скільки вона може з’їсти за 2 хвилини? 10+10=20
—V. Узагальнення й систематизація знань
5. Робота в зошитах (С.20).
— Із чого починається ланцюг живлення? (завд. 2).
— Розгляньте малюнки. Познач зв’язки стрілками. (завд. 3).
— Розгляньте малюнки. Розкажи про ланцюг живлення. Познач стрілками. (завд. 4).
— Склади і запиши ланцюг живлення в осінньому лісі (завд. 5).
Гра «Ланцюг живлення». На картках.
Переконаємось у цьому на конкретних прикладах. Стрілочками покажемо, хто чим живиться.
1) Попільниця, калина, сонечко. Калина → попільниця → сонечко.
2) Вовк, гілки верби, косуля. Гілки верби → косуля → вовк.
— Це ланцюжки живлення. Кожний ланцюг живлення складається із ланок. Які ланки у другому ланцюгу живлення? розгляньте ще раз живлення і скажіть, що є першою ланкою живлення; другою; третьою.
— Правильним чи хибним було моє твердження? Ланцюги живлення не повинні перериватись.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Наведіть приклади, як пов’язана нежива і жива природа.
— Що таке ланцюг живлення?
— Наведіть приклади, як пов’язані рослини і тварини.
2. Гра «Відгадай, хто цей звір»
VII. Домашнє завдання
-Намалювати свої ланцюги живлення.
Опрацювати сторінки 57-59.