Урок літературного читання та інформатики в 4 класі
Тема: Тарас Шевченко «Реве та стогне Дніпр широкий...».
Форматування тексту.
Мета:
навчальна: розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях Т.Шевченка, викликати інтерес до його творів, збагачувати словниковий запас; сформувати в учнів поняття «форматування», ознайомити з основними командами форматування; вчити застосовувати кнопки панелі інструментів для форматування тексту;
розвиваюча: розвивати самостійність, прагнення самостійно здобувати знання;
виховна: виховувати патріотизм, почуття любові до рідної землі, мови, виховувати інтерес до вивчення інформатики.
Обладнання: інструктивна картка, мультимедійна дошка, збірки творів
Т. Шевченка.
Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Вчитель: Сьогодні, діти, у нас незвичайний урок літературного читання та інформатики. Ми проведемо його, гортаючи сторінки усного журналу, а ви, відповідно будете виступати у якості журналістів і редакторів. Ми згадаємо про людину-борця, патріота України. А комп’ютер допоможе нам закріпити знання та вдосконалювати навички форматування тексту. Перед вами інструктивні картки, на яких записано всі завдання нашого уроку (табл.1).
ІІ. Основна частина уроку
Таблиця 1
Інструкційна картка уроку
1. Гра «Згадай письменника»
Забіла Олесь Франко Пчілка Павличко Українка
Дмитро Іван Олександр Леся Олена Наталя
2. Вгадай тему уроку
3. Хвилинка безпеки Повторення правил техніки безпеки за комп’ютером
4. Друк і форматування тексту на комп’ютері Тарас Григорович Шевченко (прізвище, ім’я, по батькові поета виділити, змінити накреслення на напівжирне, колір літер – синій);
9 березня 1814 року (дата народження – напівжирний курсив червоного кольору).
5. Біографічна сторінка Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року у селі Моринці в бідній родині кріпаків Шевченків. Мати Катерина Якимівна – найперший і найсвітліший спогад маленького Шевченка. Сьогодні в Моринцях знаходиться пам’ятник матері з маленьким Тарасом на руках.
У наш час село, в якому пройшло дитинство Тараса, називається Шевченкове, а за життя поета воно мало назву Кирилівка. В Кирилівку сім’я Шевченків перебралася з Моринців, коли Тарас був ще зовсім маленьким.
Родина була велика, дітей багато, злидні страшні. У Тараса були старша сестра та брат – Катруся і Микита та молодші за нього – Йосип, Яринка і сліпенька сестричка Марійка. Батьки, як і всі селяни, працювали на панщині. З ранку до ночі вони гнули спини на панському полі, на панській стайні, у панських садах та городах. А вдома їхні діти лишались голодні, голі, босі.
6. Знайти подані вірші у своїх папках на комп’ютері .
Відділити тексти віршів один від одного зірочками (***)
Розташувати тексти по центру
7. Музична хвилинка.
Вправа «Поділись відчуттями» Перегляд відео на мультимедійній дошці (Скріншот 1) https://www.youtube.com/watch?v=a6pSOKLRLI8
8. Фізкультхвилинка Виконання вправ для відпочинку
9. Читання мовчки Самостійно прочитайте текст вірша
10 Словесне малювання На скільки уявних картин можна поділити вірш?
Що відтворив поет у першій картині?
Що б ви зобразили на другій картині?
Яка за характером, настроєм третя картина?
За допомогою яких слів авторові вдалося зобразити грізні сили природи як живих істот?
11. Чи уважний ти читач? Дай відповіді на запитання. Які природні явища описані у вірші?
З чим поет порівнює місяць?
Як ви розумієте вислів «ще треті півні не співали»?
12. Вправа «Добери прикметники»
Дніпр ... Місяць ...
Верби ... Море ...
13. Вправа «Добери риму» Завива − …, виглядав − …, гомонів − …
14. Вправа «Виконуй за зразком» Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто нігде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
ІІІ. Підсумок уроку
Про кого йшла мова на сторінках нашого журналу?
Що нового ви дізналися на уроці? Яка із виконаних робіт видалася вам найцікавішою?
Ось і підходить до завершення наша зустріч з чарівним світом поезії Т.Г.Шевченка. Сьогодні ми відкрили для себе ще одну перлину із творчого спадку видатного поета – вірш «Реве та стогне Дніпр широкий». На уроці у вас була можливість виявити себе у ролі дослідників поетичного тексту, у ролі редакторів, літературознавців. Зараз я вам пропоную ще одне цікаве завдання, яке дозволить спробувати себе і в ролі мистецтвознавців.
ІV. Домашнє завдання: Опрацювати матеріал в підручнику, вивчити вірш «Реве та стогне Дніпр широкий» напам’ять; за бажанням: намалювати ілюстрацію до вірша.