Користувацький вхід

Останні публікації

Л.Глібов

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати всі сторінки та файли,
публікувати власні матеріали, отримувати сертифікати.


1

Тема. Леонід Глібов. «Щука», «Муха й Бджола», «Жаба й Віл». Розгляд структури байки к ліро-епічного твору (оповідь, мораль). Основна думка. Алегоричні образи
Мета: ознайомити учнів із творчістю видатного поета і байкаря Л. Глібова; його байками «Щука», «Муха й Бджола», «Жаба й Віл», структурою байки; розвивати кмітливість, творчу уяву, пам'ять, розумові здібності; навички розгляду й коментування алегоричних творів; сприяти вихованню оптимістичного погляду на життя, почуття гумору
Обладнання: портрет письменника, підручник, збірки творів, ілюстрації до творів
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Установчо-мотиваційний етап
1. Епіграф до уроку
«Сміх – це сонце; воно проганяє
зиму з людського обличчя»
В. Гюго
2. Еврестична бесіда:
- Як ви розумієте цей вислів?
- Як ви думаєте, чи щасливо живеться людині, яка постійно сумує? Пригадайте повчальну казку В. Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон»
3. Слово вчителя
Погодьтеся: сміятися можна по-різному – легко, доброзичливо, жорстоко, гостро; можна гостро вказувати на предмет висміювання, можна – з прихованою метою, зі злістю тощо. Тому серед комічного варто виокремити жанрові різновиди – гумор (анекдот, усмішка, гумореска, співомовка), сатира (байка).
4. Словникова робота
Гумор – доброзичливий, жартівливий сміх, що допомагає виправити певні вади людського характеру, недоліки поведінки
Сатира – гостре висміювання, критика чогось або когось, його поведінки
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Запитання до учнів:
- Давайте пригадаємо, яких українських та зарубіжних письменників-гумористів ви знаєте? (Езоп, І. Крилов, Г. Сковорода, Є. Гребінка, Л. Глібов)
IV. Оголошення теми та мети уроку
1. Слово вчителя
Сьогодні на уроці, діти, ми познайомимося із відомим українським байкарем і поетом Л. Глібовим, його цікавими алегоричними творами, навчимося аналізувати їх; розвиватимемо творчу уяву, пам'ять
2. Записати тему у зошит

V. сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя
- Уважно подивіться на портрет? Що у портреті заслуговує на увагу? (Чоло, очі…)
Високе чоло свідчить про мудрість людини. Ви звернули увагу на його очі. Вони якісь дивні. Ніби добрі й лагідні, але якісь далекі, відчужені. Дійсно, це вже очі людини, яка вже майже нічого не бачить. Десь після 50 років Глібов почав сліпнути і в старості майже нічого не бачив. І все ж не зважаючи на тяжку недугу, письменник наполегливо і самовіддано працював. За останні чотири роки він написав велику кількість віршів, поетичних казок, загадок, акровіршів, байок, ліричних творів. Майже удвічі більше, ніж за всі попередні роки творчого життя. Дещо детальніше про поета нам розповість учень, який підготував невелике повідомлення.
2.Повідомлення учня
Леонід Іванович Глібов, великий український поет і байкар, народився в с. Веселий Поділ на Полтавщині у 1827 році. Дитинство Льолика, так називали хлопця в родині, минуло в селі Горбах Кременчуцького району. Батько працював управителем маєтку поміщиків Родзянків. Від матері – освіченої людини – навчився грамоти. Навчався він у Полтавській гімназії, потім у Ніжинському ліцеї. Саме у Полтавській гімназії майбутній поет написав свій перший вірш „Сон”, в якому виразив свою тугу за рідною оселею. Згодом у зошиті гімназиста Глібова назбиралося кілька десятків віршів російською мовою. Незабаром з’являються і байки „Вовк і Кіт”, „Лебідь, Щука й Рак”, „Жаба і Віл” ... Справжнє творче горіння повернулося до Глібова наприкінці життя. Він починає друкуватися у галицьких журналах „Дзвінок” та „Зоря”.За останні чотири роки Глібов написав понад 50 творів для дітей. Вони друкувалися під псевдонімом Дідусь Кенар. Корені цього імені криються в дитинстві Льолика: батько купив йому співочу пташку – канарку (кенара), спів якого слухала чи не вся вулиця. Згодом це слово стало прізвиськом батька, а згодом сподобалося синові. Глібов розвинув жанр поетичної загадки, спираючись на фольклорні джерела.
3. Евристична бесіда
- Які байки Л. Глібова ви можете пригадати?
- Що таке байка?
- А що таке алегорія?
4. Слово вчителя
Давайте ми з вами дізнаємось трохи більше про жанр байки і її походження, про розвиток цього жанру в Україні. Пошукову роботу проводили наші учні. Отже, давайте послухаємо
5. Пошукова робота (Учні зачитують повідомлення, які приготували)
1 учень
Жанр байки заснований на алегоричності, тобто двоплановому зображенні. Це дуже давній жанр. Він з'явився в часи античності. Його засновник – легендарний грек Езоп, від імені якого утворена назва алегоричного підтексту в художньому творі – езопівська мова. Новаційного розвитку цей жанр зазнав в індійській (ІІІст. н. е.) та французькій (XVІІст.) літературах. В Україні байка зявилася в XVІІст.
2 учень
Байковий жанр має давню й багату традицію у світовій і, зокрема, українській літературі. Зразки байок зустрічаються в шкільних риториках Митрофана Довгалевського, Феофана Прокоповича, Георгія Кониського. Байки використовували у своїх «казаннях» Іоаникій Галятовський та Антоній Радивиловський. Нову літературну байку в Україні започаткував Григорій Сковорода «Баснями харьківськими» (1753–1785).
3 учень
У перші десятиліття 19 ст. у часи формування нового національного письменства байка була одним із панівних і найпродуктивніших жанрів, який помітно сприяв демократизації літературного процесу. Петро Гулак-Артемовський, Левко Боровиковський та Євген Гребінка збагатили жанр байки структурно й тематично, наповнили новими життєвими реаліями, народним колоритом. Розквіт жанру в українській літературі пов'язують із іменем Леоніда Глібова. До байки також зверталися Іван Франко, Борис Грінченко.
4 учень
Писали ж київські студенти Леоніду Глібову — з нагоди його 50-річної літературної діяльності:"Ви один із тих немногих, що виясняють нам народ, показують його душу й тим заставляють ще більше любити його..." Ще з листа одного читача тих часів:"З Ваших байок повіяло на мене чимось рідним і далеким, неначе колисковою піснею матері над люлькою дитяти; я побачив яскравий, виразний, вилискуючий усіма барвами життя гумор українського народу, зрозумів дивну простоту й чистоту Вашої мови". Іван Франко, високо оцінюючи байки Леоніда Глібова, писав, що його українські пісні ("Зіронька", "Моя веснянка", ''Ой не цвісти калиноньці", не кажучи вже про "Журбу", покладену на музику М. Лисенком) є "чудовими ліричними п'єсами", "перлинами української лірики".
6. Слово вчителя
Отже, ми з'ясували, що байка виникла дуже давно. Але структура (будова) її не змінилася: вона складається з двох частин – оповіді (тут розгортаються події) та моралі (тут автор робить повчальні висновки). Зараз ми прослухаємо байку і спробуємо визначити, що ж байкар хотів нам сказати, тобто визначимо, де мораль байки(Учні записують у зошит)
7. Учні виразно читають байку «Жаба та Віл» напам'ять (Ісценізація твору)
8. Відтворюємо прочитане
1. З якою метою Жаба вилізла на берег:
а) погрітися на сонечку; б) угамувати свою цікавість до Вола; в) поживитися; г) поспілкуватися з подругою?
2. Визнач одну з причин, через яку Жаба вирішила зробитися такою, як Віл:
а) щоб бути сильною, як Віл;
б) щоб з'ясувати для себе, що з того вийде;
в) щоб здивувати інших жаб;
г) щоб розважитися.

9. Аналізуємо зміст і особливості художнього твору
1) Як ти вважаєш, який саме момент передано на ілюстрації до цієї байки? Знайди його в тексті й зачитай.
2) Яку людську ваду втілено в образі Жаби? Чи траплялися такі люди у твоєму житті? Якщо так, то як виявлялася ця риса характеру?
11. Виразне читання байки «Щука» (робота з підручником)
12. Творчо мислимо
1) Роздивіться ілюстрацію до байки «Щука» і скажи, що б ви до неї додали чи, можливо, в ній змінили?
2) Якби тобі довелося взяти участь в інсценуванні байки Л. Глібова «Щука», то яку роль ти для себе вибрав би? Як ти вважаєш, чому більшість учнів класу обрала роль Лисиці або Щуки, адже ж саме їх найбільше й засуджують?
13. Виразне читання байки «Муха й бджола» (робота з підручником)
14. Аналізуємо зміст і особливості художнього твору
1) Якими людськими рисами наділена Муха, а якими Бджола? Чи мають вони щось спільне? У чому вони протилежні? Пригадай з уроків української мови, як називаються слова, що передають протилежні значення.
2)Які моменти в байці тобі найбільше сподобалися і чим саме?
3) Чого навчає байка Л. Глібова «Муха й Бджола»?
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1.Вікторина «Найрозумніший» (Слово вчителя: у нас є три команди – «Бджілки», «Мудрагелики», «Гарбузова сім'я». У мене в руках ви бачите запитання на картках, по черзі витягаєте питання і даєте відповіді. Якщо команда дає неправильну відповідь, тоді відповідає інша команда. Отже, нехай переможе найсильніший)
Запитання:
1) Що таке байка?
2) Під яким псевдонімом друкував свої твори Л. Глібов?
3) З якої це байки?
На той раз суддями були:
Якіїсь два Осли,
Одна нікчемна Шкапа
Та два стареньких Цапа…
4) Що таке мораль байки?
5) Хто започаткував нову літературну байку в Україні?
6) Що таке алегорія?
7) Як називалася перша збірка поета
8) Як називали рідні поета в дитинстві?
9) Назвіть псевдонім Л. Глібова?
10) Хто започаткував жанр байки
11) Визначте з якого твору ці рядки?
Велике діло — проженуть!
Не можна в двері —
я в кватирку
Або пролізу в іншу дірку -
І зась усім!
12) Чим відрізняється сатира від гумору?
13) Назвіть,які людські вади викрито в байці «Муха й Бджола»?
14) Із скількох частин складається байка? Яких саме?
15) У скільки років розпочав писати свої вірші Л. Глібов?
2. Підраховування балів і визначення переможця
VII. Підбиття підсумків уроку
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Чи сподобалась вам творчість Л. Глібова і чому?
2. Оцінювання відповідей і виставлення оцінок учням.
VIII. Домашнє завдання
Вивчити байку напам'ять (на вибір)
Підготувала
вч. укр.. мови та літератури
Пагутяк І. В.

Автор: 

Пагутяк І.В

Голосування

Які матеріали Ви шукаєте?:

Останні коментарі