Я і Україна. Природознавство. 4 клас.
Тема: Материки Землі.
Мета: Продовжувати формувати уявлення учнів про глобус, карту півкуль; уміння читати карту і працювати з нею, розвивати просторові уявлення; формувати уявлення про материки, їх природні умови, особливості рослинного і тваринного світу, вчити працювати з контурними картами; розвивати пізнавальний інтерес,збагачувати словниковий запас дітей,розвивати вміння висловлювати свої думки; виховувати спостережливість, любов до природи, інтерес до вивчення природознавства.
Обладнання: глобус, фізична карта півкуль, презентація «Материки Землі»,робочі зошити, тести, мікрофон.
Хід уроку.
І. Організація класу. В школі справу хоч яку починаєм по дзвінку.
Тож хвилини не втрачаєм, все нове запам’ятаєм.
ІІ.Рефлексія. Вправа «Мікрофон».
-- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
ІІІ.Хвилинка спостережень.
--Відкрийте календарі природи. Назвіть дату, рік, пору року.
--Яка тривалість дня і ночі в цю пору року ?
-- Який сьогодні стан неба ?
--Чи був вітер коли ви йшли до школи ? Який його напрямок ?
--Чи помітили ви якісь опади ? Що вражає вас зараз в природі ?
--З’єднайте частини речень, щоб отримати прислів’я і народні прикмети осені.
Прийшла покрова-- а цебер грязі.
Восени і горобець довгу зиму.
Восени ложка води, сиди, чумак, удома.
Тепла осінь-- на багатий.
Пізній гриб -- пізній сніг.
ІV.Перевірка домашнього завдання.
1. Індивідуальне (письмове) опитування.
Тести
Глобус це –
модель Землі;
модель Сонця;
модель Юпітера;
Лінії на глобусі, які з’єднують Південний і Північний полюси і проведені згори вниз, називають:
меридіанами;
паралелями;
екваторами;
Лінії, накреслені подібно до екватора через певну відстань, називають:
меридіанами;
паралелями;
допоміжними осями;
Паралелі та меридіани – це:
уявні лінії;
реальні лінії на поверхні Землі;
паралелі – уявні, а меридіани – реальні.
Географічна карта – це:
зменшене у багато разів зображення половини земної кулі та окремих її частин;
збільшене у багато разів зображення всієї земної кулі або окремих її частин;
зменшене у багато разів зображення всієї земної кулі або окремих її частин;
Сушу на карті півкуль позначають:
однаковими кольорами;
різними кольорами;
однаковими відтінками;
Карти, на яких умовно зображується земна поверхня, називаються:
фізичними;
політичними;
картами природних зон.
2. Фронтальна бесіда.
1) Чим відрізняється план і карта?(План і карта відрізняються розмірами території, яку зображують; величиною масштабів; вказівкою сторін горизонту; різними умовними знаками зображуваних об’єктів.)
2) Назвати всі умовні лінії глобуса. Що вони позначають? (Екватор, меридіани, паралелі.
Меридіани – проведені згори вниз лінії на глобусі, що з’єднують Північний і Південний полюси, вказують напрям північ – південь. Меридіан поділяє глобус на дві півкулі – східну і західну.
Лінії, проведені зліва направо, називають паралелями, вони вказують напрям схід – захід.
Екватор – це умовна лінія, паралель, що знаходиться на однаковій відстані від полюсів. Екватор розділяє землю на дві півкулі – Північну і Південну.)
3) Яким кольором на глобусі чи карті зображують сушу? (Зеленим, коричневим, жовтим)
4) Що називається географічною картою?(Географічна карта – це зменшене зображення на якій-небудь площині окремих частин земної поверхні або всієї земної кулі.)
5) Чим зручніше користуватися – глобусом чи картою ? (Картою.)
3.Індивідуальне (усне) опитування.
1) Назвати вимоги до роботи з картою.
2) Розповісти про те, як зображують поверхню Землі на глобусі і карті ?
V. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми і мети уроку.
--Якого кольору на карті більше ? Якого менше ? Сьогодні на уроці ми будемо говорити про сушу.
Вправа «Банан». Для того, щоб прочитати тему нашого уроку, нам потрібно її розшифрувати. Закресліть слово «глобус» і ви дізнаєтесь тему.
ГМАЛТЕОРИКБИХЗЕМСЛІ --Прочитайте тему уоку.
--На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з поняттям материк ,з тим,які материки є на Землі та скільки їх, чим вони відрізняються один від одного.
VІ.Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1.Робота з підручником. Опрацювати початок тексту с.95.
2.Робота в зошитах. Записати визначення с.38 завдання1.
Фізкультхвилинка
Зупиняємо урок, робимо зарядку.
Руки вгору, руки вниз, все у нас в порядку.
Нахилилися вперед, нахилилися назад,
І вправо, і вліво, щоб нічого не боліло.
Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою.
Виправляємо хребет,
Лікті зводимо вперед.
Станьте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
І до сонця потягніться,
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз—присядьте, два—присядьте
І за парти тихо сядьте.
VІІ.Презентація «Материки Землі».
Після кожного материка у робочому зошиті на с.38 «упізнати» його і підписати назву. Підняти сигнальну картку з номером.
Зорова зарядка.
1) Заплющте очі і, наскільки зможете,розслабте їх. ( 6 раз )
2) Подивіться якомога вище, а потім—якомога нижче, не рухаючи головою.
Тепер—зліва направо.
3) Рухайте очима по колу: за рухом Сонця, тепер—проти.
VІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.
1. Робота з картою. Назвати і показати материки.
2. Робота з нетбуками. Вікторина «Який я материк ?»
ІХ.Підбиття підсумків уроку.
--Чи справдились ваші сподівання від уроку? На якому материку ви б хотіли побувати? Чому?
Оцінити роботу класу на уроці.
Х.Домашнє завдання.
1.Опрацювати статтю «Материки Землі».
2.Диференційоване творче завдання з додаткової літератури «Уявна подорож по одному із материків».