Тема: Технологічний процес пиляння лобзиком.
Мета: сформувати в учнів уявлення про технологію пиляння фанери лобзиком, виробити навички пиляння фанери лобзиком; розвивати навички самоконтролю та політехнічне мислення, виховувати культуру праці.
Ключові поняття: лобзик, столик - підставка, струбцина, кронштейн.
Об’єкти практичної діяльності учнів: деталі виробу проектної діяльності учнів.
Обладнання: столярний верстат, лобзики, запасні лобзикові пилки, шило, заготовки з фанери.
І. Організаційний етап.
Перевірка присутніх.
Призначення чергових.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Актуалізація опорних знань учнів.
ІІІ. Оголошення теми, мети та очікуваних навчальних результатів.
ІV. Вивчення нового навчального матеріалу
1. Ознайомлення учнів із призначенням та будовою лобзика.
2. Ознайомлення учнів із технологією різання лобзиком.
3. Вступний інструктаж щодо виконання практичної роботи та прийоми роботи.
V. Практична робота: Випилювання лобзиком прямих ліній та закруглень.
VІ. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи.
VІІ. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
Перевірка присутніх.
Призначення чергових.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Актуалізація опорних знань учнів.
Питання для фронтального опитування учнів
Поясніть будову і призначення столярної ножівки.
Наведіть приклади столярних інструментів.
Яку форму зуба мають усі різальні інструменти?
Чим відрізняються ножівки для поперечного і повздовжнього пиляння?
Перерахуйте правила безпечної роботи під час пиляння.
На цьому уроці ми з вами продовжимо оволодівати вміннями працювати з ручним інструментом для обробки фанери лобзиком. Завдяки цьому ви зможете виготовляти багато цікавих предметів з фанери.
ІІІ. Оголошення теми, мети та очікуваних навчальних результатів.
Тема: Технологічний процес пиляння лобзиком.
Мета: сформувати в учнів уявлення про технологію пиляння фанери лобзиком, виробити навички пиляння фанери лобзиком; розвивати навички самоконтролю та політехнічне мислення, виховувати культуру праці.
Очікувані навчальні результати.
1. Уміння характеризувати процес пиляння фанери лобзиком .
2. Уміння характеризувати призначення та будову лобзика.
3. Уміння визначити способи отримання виробу заданої форми і розмірів.
4. Уміння визначати етапи і правила пиляння лобзиком.
5. Уміння виконувати випилювання лобзиком заготовок із фанери.
6. Уміння дотримуватися правил безпечної праці у процесі пиляння лобзиком.
ІV. Вивчення нового навчального матеріалу.
1. Ознайомлення учнів із призначенням та будовою лобзика.
Вчителеві необхідно розповісти про будову лобзика, показати його частини та звернути особливу увагу на те, як правильно заправляти пилку лобзика.
Лобзик складається з металевої рамки і станка з ручкою. На станку є два затискачі – верхній і нижній, в яких зубчиками до низу кріпиться пилочка.
Пилка лобзика – це вузька сталева смужка із зубцями на одному з ребер, спрямованими в один бік.
2. Ознайомлення учнів із технологією різання лобзиком.
Щоб підготувати лобзик для роботи, беруть пилку й один її кінець затискують гайкою біля ручки. Пилку встановлюють таким чином, щоб її зубці були спрямовані назовні від рамки і донизу. Потім стискують обидва кінці рамки і так само затискують другий кінець пилки.
Працюють лобзиком на спеціальному столику – підставці, який прикріплюють до робочого стола струбциною.
Фанеру з нанесеним на неї малюнком кладуть на підставку і притримують лівою (для правшей) рукою. У праву руку беруть лобзик і, приставивши пилку до фанери, починають пиляти. Пиляють так, щоб пилка рухалась точно по лінії контуру.
Спочатку випилюють внутрішній контур заготовки, а потім – зовнішній.
Для випилювання по внутрішньому контуру в заготовці роблять отвір шилом, вставляють у цей отвір верхній кінець пилки, а потім закріплюють його в рамці лобзика. Випилявши внутрішні контури, відкручують верхню гайку, звільняють кінець пилки і виймають її. Потім знову закріплюють і розпочинають випилювати зовнішній контур.
3. Вступний інструктаж щодо виконання практичної роботи та прийоми роботи.
Лобзик тримати перпендикулярно до заготовки.
Під час роботи сидіти прямо.
Станок лобзика повинен рухатись на рівні плеча працюючого.
Пиляти рівномірно, не натискаючи сильно на пилочку, щоб вона не зламалась.
Тиск на пилочку може бути таким, як на олівець під час малювання.
Через кожні 3-5 хвилин робити перерву для того, щоб пилочка охолола.
V. Практична робота: Випилювання лобзиком прямих ліній та закруглень.
Перед виконанням практичної роботи доцільно розділити учнів у пари, поставивши завдання: почергово допомагати напарникові навчитися правильно пиляти лобзиком, підказуючи, коли під час пиляння пилка відхиляється від вертикального положення чи допускатимуться інші порушення.
Під час виконання учнями практичної роботи вчитель слідкує, щоб учні сиділи прямо, не нагинаючись, лівою (для правшей) рукою притримували заготовку, а правою тримали лобзик таким чином, щоб пилка плавно, рівномірно переміщувалася точно по лінії розмітки вертикально вгору і вниз.
На завершення заняття вчитель аналізує дії учнів, надає поради, як їм і подальшому поліпшити роботу, систематизує та узагальнює знання школярів з теми.
VІ. Підбиття підсумків, оцінювання результатів роботи.
Рефлексія:
Що робили на уроці?
Що вдалося найкраще?
Над якими вміннями ще необхідно працювати?
З яких частин складається лобзик?
Яких правил безпечної роботи потрібно дотримуватись при роботі з лобзиком ?
VІІ. Домашнє завдання.