Матеріали до уроку природознавства 1 клас за підручником Т.Г. Гільберг, Т.В.Сак
Тема: Сонце та його значення для життя на Землі.
Мета: формувати учнів уявлення про Сонце,про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин,людини; показати значення Сонця в житті тварин і рослин, розкрити значення сонячного світла і тепла в житті людини,сприяти формуванню в учнів потреби до пізнання світу, виховувати любов до природи.
Хід уроку
І Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Приготуйтесь без мороки
Все що треба до уроку.
Книжку, зошит, ручку, олівці
Приготувались?
Молодці!
Все у нас уже на місці
Залишилось тільки сісти!
Сядьте, дітки всі гарненько
Руки покладіть рівненько
Голівку вище піднеміть
Плечі свої розведіть
Всі на мене подивіться
І приємно посміхніться!
ІІ Фенологічні спостереження .
- Яка зараз пора року?
- Які число і місяць?
- Який сьогодні день?
- Чи був вітер , коли ви йшли до школи?
- Чи були опади?
- Який стан неба?
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.
Відгадайте загадку:
Торох, торох, розсипався горох
Почало світати-нема що збирати.( зорі на небі)
- Справді на вечірньому небі ми бачимо багато зірок. А як тільки починає світати - вони зникають.
- А чи є зорі, які світять вдень? Як ви думаєте?
- Є одна зірка, яка не схожа на інші, і ми бачимо її не вночі, а вдень.А яка це зірка дізнаєтесь, коли відгадаєте загадки:
Вдень у небі сіяє
А ввечері край неба зникає.
Гарне, добре на всіх дивиться.
А людям на себе дивитися не дозволяє.(сонце)
Отже, гостем нашого уроку буде сонечко.
Давайте, як гостинні діти привітаємось з ним.
Доброго ранку, сонечко ясне!
Доброго ранку, сонечко красне!
Доброго ранку, сонце-друже
Ми тебе всі любимо дуже!
Сьогодні я розповім вам про Сонце та його значення для життя на Землі.
ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.
1. - Пригадайте, що належить до неживої природи?
- До якої природи належить Сонце?
2.Робота з підручником с.30
Розгляньте фото. Розкажіть про Сонце.
- Якої воно форми?
- Якого кольору? (Жовтого,але іноді буває червоного)
- Яке воно? (Яскраве, сліпуче)
- Коли сонце дужче гріє: опівдні, вранці чи ввечері?
- Чи видно сонце, коли небо затягнуте хмарами?
- Якщо небо закрито хмарами чи світить воно?
- У яку пору року Сонце гріє найтепліше?
3.Відео із розповіддю вчителя.
Сонце – Найближча до Землі зоря, тому ми бачимо її як велику яскраву кулю. Вона складається з газу і випромінює багато тепла і світла. Без нього ми просто не можемо жити, бо якщо Сонце зникне, то все живе на Землі загине, буде завжди ніч, все замерзне, Земля вкриється товстим шаром криги.
Сонце в багато разів більше за нашу планету Земля. А здається зовсім маленьким. Як ви вважаєте чому? ( тому,що відстань до нього дуже велка). Це можна порівняти з будинками. Що ближче до нас будинок ,то видається нам більшим, а той що вдалині, схожий на маленьку коробочку.
4. Хвилинка – цікавинка.
- Доїхати до Сонця на поїзді життя не вистачить, а промінчик сонця доходить до Землі за 8 хвилин.
До місяця мандрівник пішки дійшов би за 40 років, а до Сонця - за 15 тисяч років.
5. Фізкультхвилинка.
Встало вранці ясне сонце
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати
Сонечко розвеселяти.
Встали - сіли, встали – сіли
Бачите,як звеселили.
6. Слухання запису.
Послухайте пісеньку і скажіть, що сонечко дарує Землі ( пісня з «Піснезнайки»)
тепло світло життя
А зараз перевіримо чи це правда.
7.Практична робота.
Дослід 1.
Посвітимо ліхтариком на м’ячик. Що відбулося? ( Він нагрівся і став теплим)
Дослід 2.
Візьмемо звичайну коробку. Загляньте через отвір у неї. Що ви побачили?
Нічого, бо там темно. Тепер посвітимо ліхтариком у коробку. Що змінилось? (Було темно – стало світло)
Отже, промені Сонця несуть на Землю світло і тепло. Сонце – це джерело світла і тепла на Землі.
8.Робота з підручником.
Послухайте віршик Ганни Чубач «Сонце». Поясніть,чому соснам буде сумно без сонця.
- Чи потрібно рослинам Сонце?
- Для чого? (Дає тепло і світло)
- Без сонячного світла і тепла не зеленіють листочки у рослин, не зявляються квіти,не достигають плоди, не проростає насіння.
- А чи потрібне сонечко тваринам? Чому?
- А чи потрібне сонечко тим тваринам, у яких немає очей. Наприклад, кротику.( Так, бо йому потрібне тепло, також він харчується рослинами, яким потрібне світло і тепло)
Сонячні промені допомагають виробляти в тілі тварин дуже корисні речовини вітаміни. Люблять сонячне тепло і світло і комахи,і змії і ящірки. Вони стають рухливими і швидкими.
Отже,тваринам потрібне Сонце.
9.Робота в парах.
Разом з сусідом по парті розглянте фото. Позначте кружечками червоного кольору, хто не може жити без сонячного тепла і світла. Розкажіть чому?
- Чи потрібне Сонце Людні? Навіщо?
Завдяки сонячному світлу і теплу людина пізнає навколишній світ, комфортно себе почуває , вирощує рослини, доглядає за рослинами, виконує різну роботу, милується природою і отримує задоволення від життя. Давайте підсумуємо свої спостереження.
Сонце-це джерело……( світла і тепла)
А ще Сонце дає …….( життя)
10.Фізкультхвилинка ( закличка «Вийди, вийди сонечко»)
VІ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань.
1.Робота взошитах.
А зараз відкрийте свій зошит.
1.Подивіться і скажіть, які предмети подібні за формою до сонця і розфарбуйте їх.
2.Сонечко люблять усі – і дорослі, і малі, і рослини, і тварини. Часто ви зображуєте його на своїх малюнках усміхненим і ласкавим.
Подивіться в зошит і зобразіть, де потрібно сонечко. А чому з цієї сторони? (Бо всі рослини тягнуться до сонця)
3.Послухайтезагадку і скажіть кого ще називають сонечком?
На сонечко я схожий
І сонечко люблю
До сонця повертаю
Голівоньку свою ( соняшник)
Намалюйте відгадку разом з мамою.
4.Гра «Так чи не так»
А зараз перевіримо ваші знання:
- Сонце – це планета (не так)
- Сонце-має форму трикутника ( не так)
- Сонце - це зірка(так)
- Сонце належить до об’єктів живої природи. (ні)
- Сонце належить до об’єктів не живої природи.(так)
- Сонце дає тепло.(так)
- Сонце дає тепло. (так)
- Без сонечка не буде життя. (так)
5. Виготовлення сонечка.
На уроці трудового навчання ми з вами вирізали з паперу свої долоньки А зараз я відкрию секрет для чого ми це робили.
А тепер нехай ця зірка зроблена з ваших долоньок зігріває нас у ці холодні осінні дні.
VІІ. Підсумок уроку.
- Що таке Сонце?
- Далеко чи близько воно від нас?
- Що Сонце дає людині?
- Кому крім людей, ще потрібне Сонце?
- Давайте попрощаємось з нашим гостем
До побачення сонце ясне!
До побачення сонце красне!
До побачення сонце друже!
Ми тебе любим дуже.