М.КУЛІШ. САТИРИЧНА КОМЕДІЯ "МИНА МАЗАЙЛО". ОСОБЛИВОСТІ СЮЖЕТУ.
В.І. Левченко, учитель української мови та літератури Прилуцької гімназії № 5 Прилуцької міської ради Чернігівської області
Тема. М. Куліш. Сатирична комедія "Мина Мазайло". Особливості сюжету.
Мета уроку:
поглибити знання учнів про українізацію та художнє відтворення її,
ознайомити учнів із життєвою основою драми;
розкрити зміст, проблематику твору, його жанрові особливості;
формувати навички активної самостійної діяльності;
розвивати критичне мислення , уміння аналізувати драматичний твір;
виховувати національну самосвідомість.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: аудіовізуальний матеріал (слайди, кадри з кінофільму "Мина Мазайло"), тлумачний словник. .
Методи , прийоми, форми роботи: розповідь учителя з елементами бесіди, усні учнівські повідомлення (дослідження), "Мікрофон", "Займи позицію", "Сенкан", техніка "лінія цінностей".
Теорія літератури: драматичний твір, сатирична комедія.
Міжпредметні зв'язки: історія України, українська мова, зарубіжна література.
Випереджувальні завдання: підготовка презентацій.
Раби – це нація, котра не має Слова
Тому й не зможе захистити себе.
О. Пахльовська
I. Організаційний момент.
Вислів видатного китайського філософа Конфуція, сформульований дві з половиною тисячі років тому, актуальним є сьогодні. Зафіксуйте в пам'яті ці рядки, і я запрошую всіх до активної праці.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети уроку.
- Урок розпочнемо рядками Ю. Смолича, українського письменника:
"Куліш- талант світового масштабу. У сучасній йому драматургії він не мав собі рівних".
Варто відмітити: драматургія 20-30- рр. XXст., як і вся епоха цього періоду,- унікальна: велична й водночас трагічна. У цьому ви пересвідчились, ознайомившись на попередньому уроці з процесом розвитку національного театру, зокрема авангардним театром Леся Курбаса, та життєвим і творчим шляхом М. Куліша. Сьогодні ми розглянемо один з кращих творів драматурга - "Мина Мазайло", твір, який змушує замислитися над проблемами сьогодення, коріння яких сягає в далеке минуле.
Діти записують у зошити дату, тему, формулюють власні завдання уроку
Очікувані результати:
аналіз п'єси як драматичного жанру;
коментування проблеми, епіграфа уроку ;
розуміння умовності у драмі часу й місця дії;
характеристика жанрових особливостей комедії.
Постановка проблемного питання. Бути чи не бути українській нації
- Повинні дати відповідь на питання, яке поставив автор у п'єсі.
- Поетичні рядки О. Пахльовської стануть епіграфом уроку. З'ясуємо, чи суголосні рядки з життям?
III. Актуалізація опорних знань учнів
1. Сподіваюсь, що текст комедії опрацьований. Пригадали, що вам відомо про твір, зокрема сценічне життя? Очікувана відповідь: П'єса написана 1928р. а вперше опублікована в журналі "Літературний ярмарок" 1929р. Навесні цього ж року її було поставлено в Дніпропетровську, Харкові, Києві. Лесь Курбас на театральному диспуті (1929 р.) оцінив цю п'єсу як "епохіальне" явище для української літератури. У 1931р. "Березіль"успішно ставив її в Грузії. Однак 1930 р. п'єсу було знято з репертуарів українських театрів. У 1991р. на Кіностудії "Укртелефільм" знятий однойменний фільм – комедія"Мина Мазайло". Режисер Сергій Проскурня, сценаристи Лесь Танюк, Сергій Проскурня.
2. Літературний диктант "Кому належать слова?" з метою перевірки знання тексту
1. Господи, то єсть преблагій господи! У такому, сказать, маленькому віршикові і така сила правільних проізношеній1
а) д. Тарасу;
б) Мині Марковичу;
в) Мокію.
2. Прононс! прононс! Не над лугами, а над луґамі.
а) Улі Розсосі;
б) Бароновій – Козино;
в)Лині Мазайло.
3. Не бачили . не читали? "Харків - написано. Тільки що під' їхали до вокзалу, дивлюсь-отакими великими літерами: "Харків". Дивлюсь- не "Харьков", а "Харків"! Нащо, питаюсь, навіщо ви нам іспортілі город?
а) Мині Мазайло;
б) Рині Мазайло;
в) Мотрі Розторгуєвій.
4. Рідня – а немає до кого слова промовити, тим паче українською.
а) Губі ;
б) Тарасу;
в) Мокію.
5. Доводи? Будь ласка,- доводи, Да єтого не может бить, потому што єтого не может бить нікада.
а) Барановій Козино ;
б) тьоті Моті;
в) Уляні.
6. Бо всі ми перш за все руськії люди…Давайте всі гуртом помиримо батька з сином. По – милому, по – хорошому, їй- Богу! …
а) Тьоті Моті;
б) Мині ;
в) Улі.
7. Можливо, що й не буде окремих прізвищ…
А просто так , що кожний член великої всесвітньої комуни замість прізвища матиме свого нумера, і все…
а) Микиті Губі й Івану Тертиці;
б)Аренському;
в) Тарасу.
8. Подумай, Мино! Подумай , що скажуть на тім світі діди й прадіди наші , почувши, що ти міняєш прізвище…
а) Тертиці;
б) дядькові Тарасу;
в)Мокію.
9. Ми на цей корінь придумаємо безподобне прізвище.
а)Тьоті Моті;
б) Улі ;
в) Рині.
10. Дєці мої! Я б ваші прізвища всі забрав би на себе й носив . Проте можна тільки одне носити, і мені здається – Мазєнін найкраще.
а) Мокію;
б) Рині;
в) Мині.
11. По-моєму, прілічнєє бить ізнасілованной, нєжелі українізірованной.
а) Мотроні Розторгуєвой;
б) Уляні;
в) Мокрині.
12. Ви йому потрібна не на коханнячко, не на милуваннячко, а тільки на те, щоб робити на вас українізацію.
а) Мазайлисі;
б) Улі;
в) Тьоті Моті.
Організація взаємоперевірки відповідей тесту, які звіряють діти на екрані, виставлення оцінок.
IV. Сприймання нового матеріалу.
Учитель ставить завдання перед учнями: у ході роботи вести записи.
1. На сторінках драми ми знайомимось із головним героєм – Миною Мазайлом. Хто він? (відповіді дітей)
Очікувана відповідь: Службовець, прагне змінити своє українське прізвище ( для нього воно мужицьке) на благородне російське Мазєнін. Герой вбачає: саме прізвище йому заважає підніматися кар'єрними щаблями.
2. Дружина драматурга згадує в "Спогадах про Миколу Куліша": Працюючи над своїм "Миною", Микола якось зайшов до загсу і там прочитав список змінених прізвищ.Там було прізвище Гімненко замінене на Алмазов. Це його так розсмішило, що вирішив вставити цей випадок у п'єсу.
Тож комедію створено на " живому" матеріалі. Герой – не літературна вигадка, а реальна особа, перед нами український тип манкурта, нігіліста, який мав своїх прототипів.
3. Словникова робота: манкурт – людина, що забула минуле, відмовилася від національних традицій, втратила моральні орієнтири;
нігіліст- людина, що негативно ставиться до всього загальновизнаного.
4. Теорія літератури.
- Пригадали відомості про драму як літературний рід. Очікувана відповідь: Драма- це один із основних родів художньої літератури, у якому явища життя і характери розкриваються через розмови дійових осіб. Текст твору – це слова героїв, ремарки, які вказують режисеру на декорації та дії персонажів, перелік дійових осіб на початку твору тощо. Провідні жанри драми: трагедія, комедія, драма (як жанр ), трагікомедія, водевіль, мелодрама.
5. Робота з текстом. Учні, розгорнувши перші сторінки драми, звіряють свої міркування , роблять висновки: немає звичного переліку дійових осіб, нетипові ремарки, текст не поділений на яви, не вказані декорації , є лише дзеркало, у яке дивляться герої.
6. Виконання завдань у ролі співавторів твору:
- завдання 1 варіанту – написати список дійових осіб, використовуючи анкети героїв, над якими працювали вдома.
завдання 2 варіанту – придумати першу ремарку , яка познайомить з інтер' єром кімнати. Очікувана відповідь: кімната оселі Мини Мазайла, донька Рина стоїть перед дзеркалом. Поруч стілець із коробками, звідки Рина бере шляпи, міряє їх. Зліва –драбина ,на підлозі розкидані газети. На вікнах дорогі портьєри.
Учитель, аналізуючи думки учнів , відмітить: "Мина Мазайло"- зразок модерної драми.
7. Робота над жанровою специфікою твору.
- Літературознавці й критики не мали єдиної думки у визначенні жанру .
М. Куліш - філологічний водевіль.
Ю.Лавріненко – політична комедія.
Лесь Танюк - філологічна комедія.
Сучасні літературознавці - трагікомедія.
- Жанр "Мина Мазайло" в шкільній програмі трактується як сатирична комедія. Пригадайте це жанрове визначення.
Очікувана відповідь.Сатирична комедія – це твір , у якому за допомогою сатиричних засобів різко висміюються суттєві суспільні вади, зображуються смішні( комічні) події, персонажі.
Учні висловлюють власні думки щодо жанру твору.
8. Літературні паралелі з твором М Куліша.
- Що є спільного в цих п'єсах? ("Мина Мазайло" М Куліша, "Міщанин Шляхтич" Мольєра, "Мартин Боруля"І. Карпенка –Карого)
Очікувана відповідь: Об'єктом висміювання є люди , які прагнуть відірватися від рідного ґрунту, стати на вищу, на їхню думку, суспільну сходинку. М.Куліш спрямував перо сатири на міщанство, яке, на думку, автора, гальмує процес українізації, тому автор сам визначив тему твору: "міщанство і українізація".
9. Презентації учнів "Запровадження та наслідки українізації".
10. М.Куліш писав: " Вибравши для комедії "Мина Мазайло" тему " міщанство й українізація", я, в першу чергу, звернув свою увагу на криштально витриману ідеологічну установку п'єси, зважував кожну ідею, виміряв кожне слово.
11. Аналіз основного конфлікту твору.
12. Обговорення кадрів з кінофільму, які несуть ідейне навантаження. Зачитування анкетних характеристик кожного персонажа. Учні демонструють власні ілюстрації.
13.Визначення проблематики твору:
1.ставлення до мови;
2. моральні проблеми;
3. батьки і діти;
4. збереження родини як духовної цінності роду.
5. почуття меншовартості українців.
14. Робота з текстом.
1. Обговорення принципу поділу героїв на групи.
Мазайло, Килина Трохимівна, Мокрина, Баронова-Козино, тьотя Мотя.
Мокій, д. Тарас, Уля.
Комсомольці .
2. Учні аналізують позиції героїв і переконуються : позитивним героєм є лише сміх, а ще – мова.
Майстерність Куліша в тому, що мова у творі є одним з найпомітніших героїв.
15. "Мікрофон". "Краса і багатство української мови за драмою "Мина Мазайло".
16. Обговорення розв'язки драми, зокрема, наскільки реалістичним є кінець комедії.
V. Підсумок.
1. Техніка "лінія цінностей"(висловлювання протилежних суджень , які могли б бути висновком уроку
Прикро зізнатися, проте хоч і минуло 84 р. від дня написання драми, однак і зараз живуть такі "мазайли", які соромляться свого походження, своєї нації. Наші сучасники забувають про своє коріння, генетичну пам'ять.
Учень 1. Я переконаний: мої ровесники вважають себе саме українським народом, а не народом України, не соромляться свого походження, усвідомлюють, що без мови, культури, історичної пам'яті – ми не народ , а просто люди, з яких легко зробити рабів.
Учень 2. Я вважаю, що мої ровесники будуть відстоювати право розвитку української мови як єдиної державної, адже саме мова об'єднує наших сучасників і всі попередні покоління у велику родину- український
"Займи позицію" Чию думку підтримуєте?
Підсумок робить учитель: П'єса не втратила своєї актуальності й сьогодні. Події, що відбувалися в Україні в 20-30 роках, нагадують нам сьогодення. Приємно, що моя висловлена позиція не знайшла однодумців, адже "чия країна, того й мова" ( В.Квітневий).
2. Обговорення проблеми уроку, епіграфа.
(ключові слова: сюжет комедії простий, проблема в образах, як відстояти мову, як відродити Україну)
3. "Сенкан". (твір – п'ятихвилинка)
1. Українізація.
2. Неприродна, жахлива.
3. Розпалює, принижує, знищує,
4. Спонукає до роздумів про долю української мови, нації.
5. Катастрофа.
.
V Домашнє завдання. Підготувати цитатну характеристику Мини Мазайла та другорядних персонажів. 10-12б/ –підготувати повідомлення: "Драматургічна майстерність М Куліша"
Використана література
1.Жила C. О. П 'єса Миколи Куліша "Мина Мазайло". Матеріали до підготовки системи уроків: 11 клас//Українська література в загальноосвітній школі. -2003.-№8. - с. 31-35.
2..Куліш, Микола. П'єси: для серед. та шк. віку/Микола Куліш.-К.: Школа, 2008.
3. Мовчан Р. В., Авраменко О. М., Пахаренко В. І. Українська література: Підручник для 11 кл.загальноосвітн. навч. закл. (рівень стандарту, академічний рівень) / наук. ред. Р. В. Мовчан.-К.: Грамота,2011.-143-146.
4. Рудницька О. Б. Розробки уроків з української літератури для учнів 11 класу//Бібліотечка "Дивослова". -2011. -№9. -с.68-71.
5. Слоньовська О.В. Конспекти з української літератури. 11 клас: Нове прочитання творів.-К.:Рідна мова.2001. -155-160
1.Жила C. О. П 'єса Миколи Куліша "Мина Мазайло". Матеріали до підготовки системи уроків: 11 клас//Українська література в загальноосвітній школі. -2003.-№8. - с. 31-35.
2..Куліш, Микола. П'єси: для серед. та шк. віку/Микола Куліш.-К.: Школа, 2008.
3. Мовчан Р. В., Авраменко О. М., Пахаренко В. І. Українська література: Підручник для 11 кл.загальноосвітн. навч. закл. (рівень стандарту, академічний рівень) / наук. ред. Р. В. Мовчан.-К.: Грамота,2011.-143-146.
4. Рудницька О. Б. Розробки уроків з української літератури для учнів 11 класу//Бібліотечка "Дивослова". -2011. -№9. -с.68-71.