Тема. Мацуо Басьо. Одухотворення природи – характерна ознака японської культури.
Мета: розповісти учням про своєрідність японської культури, творчість Басьо, дати визначення поняття «хоку» та його жанрових ознак; дати короткі відомості про життя і творчість Мацуо Басьо; розвивати навички виразного читання, усного малювання та асоціативного мислення; формувати вміння цілісного аналізу тексту; навчати учнів розкривати головну ідею твору; виховувати повагу й інтерес до самобутньої культури Японії, почуття дружби й краси, спостережливість, вдумливість.
Очікувані результати: учні будуть вміти розповідати факти біографії поета; читати й аналізувати хоку; висловлювати свої враження про них.
Основні поняття: хоку, слова – символи , « сезонні слова».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і розвитку на їхній основі умінь та навичок, урок естетичних вражень
Методи: розповідь, бесіда, пояснення, малюнки, таблиці, робота з книгою, спостереження.
Обладнання: портрет Мацуо Басьо, підручники, , карта світу, ілюстрації із зображенням краєвидів Японії, фрагмент музичного твору, слайди із зображенням природи Японії.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Слово вчителя
. Коли боги Ізанагі та Ізанамі по райдузі спускалися з небес ,щоб розділити земну твердь від води, Ізанагі вдарив своїм богатирським списом по хвилях, що колихались.І тоді з його списа скотилась низка крапель,що утворила зігнутий ланцюг островів.Ці острови й справді схожі на скам *янілі краплини
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1 Як ви зрозуміли, сьогодні ми помандруємо у далеку, дивовижну Японію – Країну Сонця, що сходить. Країну, яка подарувала світові неперевершеного майстра хоку Мацуо Басьо. Щоб краще зрозуміти, про що пише поет, варто пізнати світ, у якому він жив і творив. Отже, хто такі японці? Що це за країна? Якими звичаями вона славиться?
ІІІ. Робота над темою уроку
Презентація учнями повідомлень про Японію , її історію , звичаї.
- Географічна хвилинка : 2 учні розповідають про розташування та клімат Японії;
- Чайна церемонія ;
- Мистецтво ікебани ;
- Виготовлення нецке ;
- Орігамі ,бонсай , сумо , театр Кабукі.
- « Сад каміння»
«
ІІІ. Робота над темою уроку
1. Інсценізація «Гостювання в японському домі»
Слово вчителя. Сьогодні ми побуваємо в гостях у японському домі, а допоможуть нам задовольнити свою цікавість господарі дому та турист із нашої країни, який завітав до них.
Інсценівка «Гостювання в японському домі»
Турист. Доброго ранку! Так ми бажаємо один одному добра й щастя, які має принести новий ранок!
Господарі дому (японці). Охайо годзаїмас! Це означає – ми обидва рано встали й збираємося працювати.
Турист. Цікаве у вас вітання!
Господар. Так, наша народна мудрість говорить: «Хороша людина – працьовита людина». У нас, японців, дуже мало землі, де б ми могли вирощувати рис і овочі, мало природних ресурсів. Тому добробуту ми можемо досягти своєю працею.
Господиня. Наша природа надзвичайно красива і разом з тим жорстока та підступна. Так і чекай то землетрусу, то тайфуну, то цунамі або повені, які знищать поля, зруйнують будівлі. Відновлювати все втрачене дуже важно, а тим більше самому. Тому ми дуже дружні, за діло беремося цілою общиною.
Турист. А що то у вас за дзвіночки на вході, папірці якісь почеплені?
Господар. Це наша давня традиція. На тих папірцях – вірші. Їх можна у нас побачити скрізь – і на картинах, і на предметах побуту: рушниках, серветках. Вірші ми читаємо вдома і в кафе, наодинці і з друзями.
Господиня. Наші вірші може зрозуміти той, хто любить природу. У нас є навіть такі свята, як «милування квітами» (коли цвіте сакура – японська вишня).
Турист. Я зрозумів! Ви любите спокій, зосередженість. Мабуть, у вас немає поганих людей?
Господар. Та ні, але у нас навіть злочинці люблять поезію. Ми, японці, любимо розповідати про випадок, який стався ще дуже давно: один чоловік, пізно повернувшись додому, застав у себе вдома грабіжника. Злочинець, злякавшись, почав вимолювати прощення і тут же зімпровізував хоку (так називаються у нас вірші). Хазяїн теж відповів віршами. Так вони змагалися до глибокої ночі, після чого господар відпустив злодія, ще й нагородив його за поетичний талант. Ось так то!
Турист. Здається я трохи починаю розуміти японців. Дякую за цікаву розповідь. А ще я чув, що японці люблять влаштовувати чайні церемонії. Не запросите?
Господиня. З задоволенням, але тільки ввечері, коли будемо відпочивати після роботи.
2 Словесне малювання
Наприкінці 17 ст. дорогами Японії довгі роки мандрувала людина на вигляд схожа на жебрака . Спираючись на палицю , прямує гірською дорогою мандрівний монах .Обшарпаний халат із міцного паперу , плащ із очерету , соломяні сандалі погано захищають від холоду і дощу .В невеликій дорожній торбині зберігаються книги і вірші.
- Ви здогадались хто це?
- Хто з вас знає справжнє імя Мацуо Басьо? (Дзінсітіро Гідзаемон)
- Чому він обрав собі нове імя і що воно означає? (бананова хижка)
- Ким був його батько ? Хто такі самураї?
- У якому жанрі поезії Басьо вважають неперевершеним майстром?
Ніяк не заспокоїшся
Серце мандрівниче! –
Переносна Жаровня.
- До кого звертається Басьо?( до свого серця , говорить про себе , про долю мандрівника)
- Що означає образ « Переносна Жаровня»?(багато мандрував Японією поет . У такої людини може бути тільки гаряче , палаюче мов жаровня серце , яке не може заспокоїтись, дарує нові враження , роздуми)
3 Робота по теорії літератури
Хоку – трирядковий вірш без рими з особливою будовою .
Загальна кількість складів у хоку – 17 :
Перший – 5;
Другий - 7 ;
Третій - 5.
На жаль у перекладах ці особливості будови хоку втрачаються.
Фран. учений Андре Бельєр писав: «Жоден народ не надавав такого значення дивовижній красі природи і не спостерігав за нею так уважно як японці».
Саме тому віками вироблялись правила складання хоку й використання певної лексики . Були так звані « сезонні слова», які свідчили про конкретну пору року.( Розповідь учнів про «сезонні слова» )
Визначити за «сезонними словами», якій порі року присвячене хоку:
Річка Чистий водоспад !
Під літнім місяцем видко:
Нема й порошинки у хвилях.(літо)
Квітучі сливи,
Ніжні верби …І подібні до них
Молоді хлопці, жінки ! ( весна)
Яке блаженство !
Снігу аромат
З Південної долини долина ( зима)
Вже вітер осінній дме ,
А вона зелена,
Шкаралупиця каштану.(осінь)
-Скласти словник сезонної лірики для української поезії.
І група- Весна ( Пролісок, грак, шпаківня, бруньки берези,
березовий сік, повінь..).
ІІ група-Літо ( Соловей, жайворонок, спека, злива, зоряна ніч,
цикада, муха, комар...)
ІІІ група- Осінь ( Жнива, літаюче павутиння, золотаве листя,
пожовкла трава, листопад...)
ІV група-Зима ( Сніг, холодний вітер, снігопад, снігур,
завірюха, короткий день, довга ніч...)
Дослідницько – пошукова робота
Образи – символи.
У японській поезії доволі багато образів – символів:
1 . Дерева – вічність , життя – слива , верба , бамбук.
2. Квіти – краса – фіалки , хризантеми , сакура.
3. Птахи – прагнення до високості , воля , прагнення піднятися над негараздами - крук , зозуля , соловей.
4. Мандрівка - пошук добра , краси , істини - сандалі , плащ , дорога.
4 Засвоєння нових знань
Робота з підручником (с. 168)
Виразне читання хоку.
- Яке враження справив на вас вірш?
- Про що він?
- Чому серед усіх птахів поет обирає саме крука? (символ старості , близької смерті, мудрості)
- Чи можемо сказати , що у крука і гілки є подібне? ( вони самотні)
- Коли відбуваються події , відображені в хоку? (глибока осінь)
- Що означає «глибока осінь»?(осінь скинула вбрання , холодна , дощова погода)
Порівняння перекладів
- Які образи є у всіх 3-х перекладах? (крук , гілка)
- Що відрізняє 1 –й переклад від 2- го і 3 – го?( у 1 образом є осінь ,а 2і3 – вечір; 1 і 2 – всохла , засохла , а у 3 – гола)
- Чиїми очима ми бачимо і гілку , і крука?
- Як оповідач опинився біля цього дерева?( він мандрівник)
- Який настрій у мандрівника?
- Яка зовнішність ? Він старий чи молодий?
- Чим зацікавив крук оповідача?
- Якою людиною є оповідач?
- Хіба у хоку зображена людина?
- То як же ми змогли схарактеризувати оповідача? Про кого Мацуо Басьо написав цей вірш?
Висновок: на думку поета , спостерігаючи світ , можна глибше зрозуміти людину.
Тематика хоку: - праця і відпочинок ;
-самотність і дружба;
- подорожі і мистецтво;
- милування природою.
Жанр японської поезії хоку , з яким ми познайомилися , вимагає від читачів творчої уяви . Якщо читач буде пасивним , байдужим , він не зрозуміє змісту , який вклав в нього автор . Хоку не містить повчань , прямих оцінок , його завдання – створити поетичну картину , яка збентежить душу , примусить читача замислитись.
Японська мудрість говорить : «Якщо людина любить квіти , то кожна людина квітка»
- Як ви розумієте цей вислів?
У Японії є традиція милуватися квітами , адже маленька квітка є частиною природи , всесвіту. На думку японців , якщо люди люблять квіти , то вони також частина природи і всесвіту ; красу великого можна побачити в маленькій квітці .
5 Естетична хвилинка . Перегляд відео «Японська сакура»
У Японії високо цінують мистецтво віршування. У давнину чимало віршів складали на поетичних турнірах . Дуже часто такі змагання влаштовував сам правитель країни , який задавав тему .
У Мацуо Басьо є такий вірш :
Весняний дощ!
Шкода мені людей -
Які не вміють вірша написати.
Не будемо розчаровувати поета й спробуємо самі скласти хоку за власним спостереженням. Тема « Шкільне життя»
Біжу до школи
Збирати знання :
Отримав 12.
Рятівний дзвінок :
Прощай , двійко!
Надіюсь не побачимось.
В класі тиша
Літають думки над партами,
Контрольна робота
Знову перерва
Довгоочікувана,-
Синець під оком.
ІІІ Закріплення вивченого
Гадаю , що уявлення про Японію, її культуру , у вас склалось . Поділіться враженнями від почутого на уроці ,використавши алгоритми:
Дізнався про те ,що…
Був вражений тим що… Я Замислився над тим…
Отже , коли ви стомитесь від суєти від навчання , від телефонних розмов,візьміть в руки томик японської поезії – і ви відчуєте ,як спокій наповнює ваше серце . Щезне утома , залишиться тільки цілюща магія слова, магія вічної невмирущої краси.
Іv Домашнє завдання : вивчити 3 – 4 хоку напамять , намалювати малюнки.